صفحه اصلی / ترکیه / آنکارا / اروپا کاهش کمک‌ مالی به ترکیه را تکذیب کرد

اروپا کاهش کمک‌ مالی به ترکیه را تکذیب کرد

اروپا کاهش کمک‌ مالی به ترکیه را تکذیب کرد
خات نیوز- سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تکذیب گزارش‌ها درباره کاهش کمک‌های مالی ماقبل الحاق به ترکیه، گفت تصمیم جدیدی در این زمینه گرفته نشده است.

به گزارش خات نیوز، پیتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برخی گزارش‌ها مبنی بر قطع کمک‌های مالی این اتحادیه به ترکیه را تکذیب کرد.

استانو روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای توضیح داد: جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نامه‌ای مبنی بر قطع کمک‌های مالیِ پیش از عضویت ترکیه (به این اتحادیه) برای پارلمان اروپا ارسال نکرده است. گزارش‌های رسانه‌ای اخیر در واقع به پاسخ (بورل) به سوال یکی از اعضای پارلمان اروپا در اکتب ۲۰۱۹ اشاره دارد.

مؤسسه رسانه‌ای فونکه مدیا روز شنبه گزارش داده بود که به نامه‌ای از بورل خطاب به پارلمان اروپا دست پیدا کرده که در آن وی به قانونگذاران اروپایی گفته بود ۷۵ درصد از کمک‌های ماقبل الحاق ترکیه کاهش پیدا می‌کند (+). بورل این اقدام را به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و حفاری‌های غیرقانونی نفت و گاز در سواحل قبرس توصیف کرده بود.

در بیانیه استانو اما ذکر شده است: تمام تفاسیر رسانه‌ای در مرتبط کردن حقایق و اشخاص ذکر شده در پاسخ (بورل) به رویدادهای اخیر یا کنفرانس لیبی (در برلین) کاملا اشتباه و گمراه‌کننده هستند. کاهش کمک‌های ماقبل الحاق ترکیه از ۲۰۱۷ آغاز شده است. آخرین تصمیمی هم که توسط شورای روابط خارجی در این زمینه گرفته شد، مربوط به پانزدهم اکتبر سال قبل است».

این مقام اروپایی تاکید کرد هیچ تصمیم جدیدی اخیراً توسط مسئولان بودجه‌بندی اروپایی در این باره گرفته نشده است.

پیش از این اتحادیه اروپا در چند نوبت به ترکیه بابت احتمال مواجه شدن با پیامدهای عملیات حفاری غیرقانونی اکتشاف گاز در سواحل قبرس هشدار داده بود. کمیسیون اتحادیه اروپا نوامبر گذشته (شهریور) از ساز و کار تحریم‌ها علیه ترکیه با هدف گرفتن مقامات و نهادهای این کشور فعال در عملیات حفاری نزدیک قبرس پرده برداشت. این در حالی است که ترکیه مدعی است عملیات حفاری در قلمروی قانونی خود یا بخش‌ترک نشین قبرس صورت می‌گیرد.

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته میلادی به این سو به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است. ترکیه چندی قبل برای نمایش قدرت به همسایگان خود یک رزمایش در دریای اژه برگزار کرد.

انتهای پیام/م

منبع خبر

همچنین ببینید

مهاجرت خواننده پاپ مهراد جم به ترکیه

مهاجرت خواننده پاپ مهراد جم به ترکیه

مهاجرت خواننده پاپ مهراد جم به ترکیه مهراد جم یکی از خوانندگان پاپ کشور است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *