صفحه اصلی / اسلاید شو / انرژی شفابخش ریکی

انرژی شفابخش ریکی

انرژی شفابخش ریکی

ریکی برای هر مشکل سلامتی به عنوان درمان مقدماتی پیشنهاد نمی شود و ترجیحا درمان متمم و مکمل برای اقدامات پزشکی رایج و معالجات قبلی که انجام شده است می باشد

* ریکی چیست؟

ریکی (Rei-Ki ) یک روش طبیعی برای دستیابی به آگاهی و آرامش و نیز یک تکنیک درمانی می باشد که در آن انرژی شفابخش از طریق دستها به بدن و حوزه انرژی خود فرد و یا به شخصی که دریافت کننده معالجه می باشد هدایت می شود .ریکی از نظر احساسی و معنوی در بدن تعادل ایجاد می کند واین قابلیت موجب می شود که بدن به صورت طبیعی بتواند خود را درمان کند.

نام ریکی در اصل ژاپنی می باشد و مشتق از دو کلمه ری(Rei) به معنی آگاهی و انرژی کیهانی و کی(Ki) به معنی آگاهی و انرژی فردی است. کی در واقع همان انرژی حیاتی و معادل چی(Chi) در پزشکی سنتی چین یا پرانا در طب سنتی هند (آیورودا) است .کسانی که از ریکی استفاده می کنند می پندارند که این انرژی، بطورآگاهانه بر تمام سطوح زندگی تاثیر می گذارد و بدین ترتیب، جنبه ای کل نگر دارد.

*تاریخچه ریکی چیست؟

خاستگاه و سرچشمه ریکی هنوز کاملا مشخص نیست ولی اینگونه استنباط می شود که از تجارب درمانی مربوط به راهبان قدیمی در تبت سرچشمه گرفته است. ریکی در سالهای اولیه قرن بیستم در ژاپن توسط استاد میکائو اسوئی – ادیب روحانی و مدرسی که علم شفا را درژاپن و تبت آموخته بود- معرفی شد.

درمان ریکی به عنوان سبک اسویی نامیده شد و بسط و گسترش پیدا کرد و امروزه به وسیله جمع کثیری به عنوان پایه و اساس معالجات انرژی در نظر گرفته شده است. سیستم اسویی در سال ۱۹۳۰ توسط خانم هاوایو تاکاتا( ژاپنی – آمریکایی) که استادی ریکی را از یکی ازشاگردان استاد اسویی به نام دکتر هایاشی دریافت کرده بود به هاوایی برده شد.پس از تدریس ریکی برای چند سال او این شیوه دستیابی به تعادل را را در سال ۱۹۷۰ در قاره آمریکا گسترش داد

* یک جلسه درمانی ریکی به چه صورت است؟

طرفداران ریکی بر این عقیده اند که وقتی (کی) شخصی مسدود می گردد ، بیماری می تواند پیشرفت کند.هنگامی که شخص ریکی دهنده دستان خود را به آرامی بر روی بدن شخص یا بافاصله از بدن او قرار می دهد ، کمک می کند تا انسدادهای انرژی حیاتی برطرف شده و به انرژی شفابخش اجازه داده شود تا آزادانه در بدن شخص حرکت کند.تعدادی از محققین معتقدند که این حالت عمیق آرامش و تمدد اعصاب در حین و بعد از جلسه ریکی مربوط به رها سازی آندروفینها (واسطه شیمیائی طبیعی ضد درد)در بدن می باشد.

کسانی که تحت معالجه با ریکی قرار گرفته اند ، اظهارمی دارند که ریکی ذهن را پاک و شفاف و حواس مربوط به آگاهی را قدرتمندتر می کند. همچنین با کمک کردن به افراد برای آزاد سازی احساسات محصور شده باعث آزادسازی استرسی می شود که خود موجب بیماری بوده است .

دریافت ریکی موجب حسی لطیف و آرامش بخش می شود ( بسیاری از افراد حتی در زمان دریافت ریکی به خواب می روند).از آنجا که ریکی در اصل یک رویکرد تعادل بخشی معنوی می باشد ،شاید پیش از آغاز جلسه، شخص ارائه دهنده ریکی ترجیح دهد که مدتی را در سکوت و مدیتیشن بگذراند و در مورد این جریان سیال کیهانی که به سمت فرد انتقال می یابد تفکر کند .فرایند ایجاد تعادل و آرامش، به صورت دو طرفه هم برای ارائه دهنده ریکی و هم برای گیرنده ریکی قابل لمس است و معالجه گر اغلب بعد از جلسه احساس شارژ شدن و همچنین شادابی در خود دارد.

معمولا در خلال انجام ریکی لباس کامل می پوشید و در یک اتاق راحت و گرم بر روی صندلی یا تخت ماساژ قرار می گیرید.شاید شخص درمانگر در ابتدا با حرکت دست در فاصله چند سانتی متری ، بدن شما را اسکن کند تا از محل دقیق نقاط انسداد انرژی آگاه شود. یک درمانگر خوب کسی است که به آسانی با احساس دستهایش ( احساس گرما یا ضربان) در هنگام قرار گرفتن در محل های انسداد، آنها را تشخیص دهد.هر نقطه ای که در آن انسداد انرژی باشد محل تمرکز درمان می باشد.

خواه انسداد انرژی موجود باشد یا نباشد، درمانگر به آهستگی و با اسلوبی خاص با نگاه داشتن دست بر روی نقاط مختلف بدن شامل سر و گردن ، گلو ، قفسه سینه ،شکم ، پاها و پشت تنه کار درمان را آغاز می کند.این لمس ملایم و یا نگهداشتن دست با فاصله از بدن بیمار در هر نقطه از ۳ تا ۵ دقیقه (برای نقاط دارای اشکال حتی گاهی تا ۲۰ دقیقه)تا مادامیکه انرژی جاری است نگهداشته می شود

ریکی نباید به عنوان یک روش جایگزین طب رایج استفاده شود.به هر صورت تعداد زیادی از درمانگران و بیماران این معالجه را یک درمان الحاقی موثر برای رهایی ازدرد و بیماریهای مزمن یافته اند.یک مطالعه مختصر نشان داده است که ریکی یک درمان کمکی موثر برای کاهش درد با تاثیری مشابه با مواد تسکین دهنده درد شبه مخدر می باشد.

به علت اینکه درمان بدون لمس هم در ریکی انجام می شود ، در مواردی که لمس بدن بیمار ممکن است دردآور باشد (مانند سوختگی های شدید یا مرحله بهبود بعد از جراحی )یا بنا به ملاحظات شرعی از تماس دست با بدن فرد دریافت کننده ریکی پرهیز گردد ، ریکی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

با پاکسازی محل های دچارانسداد و کمک به اینکه شخص احساس کند که قویتر، پر انرزی تر و آرامتر شده است می توانیم شخص را از فشارهای عصبی و دیگر مشکلات روانی رها کنیم.همچنین مشخص شده که برای کاهش فشار روانی بیمارانی که در حال معالجه بیماریهای سرطان و ایدز هستند، بسیار موثر می باشد.

* آموزش ریکی شامل چه مراحلی است؟

بطور معمول آموزش در ریکی شامل سه مرحله می باشد.شما می توانید از مرحله یک تامراحل بعدی با توجه به رشد درونی خودتان ترقی داشته باشید.

*مرحله اول ریکی معمولا دریک سمینار در دو روز آخر هفته برگزار می شود که در آن تاریخچه ریکی تدریس می شود و همسویی با انرژی شفا بخش نیز صورت می گیرد.این مرحله شامل دریافت چهار همسویی از طرف استاد ریکی می باشد (این همسویی ارتعاش کارآموزان را تنظیم می کند و بنابراین انرژی بیشتری می تواند در بدن جریان پیدا کند). شرکت کنندگان در این دوره آموزشی همچنین در مورد وضعیتهای دست در تمام قسمتهای بدن درسهایی را فرامی گیرند.بعد از دریافت اولین مرحله آموزش ، فرد قادر خواهد بود تا پس از طی یک دوره ۲۱ روزه پاکسازی ذهن و جسم ، به خود، بستگان و دوستانش ریکی بدهد .

*کلاس مرحله دوم ریکی نیز یک روز طول می کشد و برای افرادی که حداقل ۲۱ روز تا بطور ایده آل دو ماه از کلاس مرحله اول آنها گذشته است و به تاثیر ریکی در رشد و تحول خود و اطرافیان ایمان آورده و مشتاق ادامه راه می باشند، قابل استفاده خواهد بود .در این مرحله، کارآموزان با فراگیری “نمادهای ریکی” یاد می گیرند که چگونه میزان انرژی دستان خود را به یکباره چندین برابر نمایند،عمق تاثیر ریکی را افزایش دهند ، به پاکسازی روانی و انرژتیک مکانهای کار و زندگی اقدام کنند ، به مکانهای دور برای فامیل و دوستان و بیماران انرژی شفابخش را ارسال نمایند (شفا از راه دور). آنان همچنین یاد می گیرند که چگونه با ضمیر نا خود آگاه خود و دیگران و کل جهان هستی ارتباط موثرتری برقرار کنند.

*کلاس مرحله سوم برای کسانی برگزار می گردد که مصمم هستند راه شفابخشی معنوی و تمرینات فردی را با جدیت و توان بیشتر انجام دهند. در این مرحله نمادهای پیشرفته تری جهت رشد آگاهی و افزایش عمق تاثیر درمانها آموخته می شود . همچنین مراقبه پیشرفته ریکی ، جراحی در سطح انرژی و کار با شبکه کریستالی کوارتز به شرکت کنندگان آموزش داده می شود.

*مرحله نهائی ریکی (استادی ریکی) تنها ویژه معدود افرادی است که با انضباط، انجام مداوم تمرینات فردی و درمانهای ریکی بر روی سایرین و تحقیق و مطالعه در مورد این رشته ،شایستگی خود را برای دریافت این مرحله پر اهمیت به اثبات رسانیده باشند و تنها برای کسانی که حداقل یکسال از مرحله سوم ریکی آنها گذشته است قابل استفاده می باشد.کسانی که در این مرحله آموزش می بینند طی یک دوره همراهی با استاد و همکاری و کارآموزی در برگزاری کلاسهای ریکی ، به تدریج شرایط لازم را برای آموزش دادن ریکی به دیگران کسب می کنند و برای پذیرش تعهد آموزش صحیح و کامل آموخته های خود به دیگران ،آماده می گردند.

* میزان تاثیر ریکی در بهبود سلامت افراد تا چه حد است؟

تجربیات متعدد درمانگران ریکی و افرادی که دریافت کننده انرژی ریکی بوده اند در سراسر جهان ، گویای این واقعیت است که ریکی ظرف مدت چند دقیقه موجب آرامش عمیق و سریع ، رهائی الگوهای فکری نا متعادل ، احساس شادابی و سرزندگی ،رفع خستگی ، تمایل به ابراز احساسات سرکوب شده درونی نظیر بغض و گریه (و متعاقب آن احساس سبکی) ، احساس رهائی ، وانهادگی و کاهش درد می گردد و همراه بودن آن چه به صورت تمرینات روزانه خود درمانی و چه بصورت دریافت ریکی از کانال (درمانگر) ریکی ، موجب آرامش پایدار ، بهبود روابط بین فرد و اطرافیان ، افزایش ایمان به خداوند و تسلیم به مشیت الهی و قوانین طبیعت ، تحریک نیروی عشق انسانی و منبع عظیم شفا در درون انسان می شود.

تاثیر ریکی بر انسان ، تاثیری کل نگر و همه جانبه است.بدین معنا که نه تنها بر جسم ، بلکه بر ذهن و روان و احساسات و روح بشر نیز تاثیر گذار است. ریکی نه تنها شیوه ای از شفای طبیعی ، که مهمتر ا زآن ، راهی برای شناخت عمیقتر خویش و جهان هستی برای نزدیکتر شدن به خداوند است.

با استناد به صدها و بلکه هزاران تجربه و نمونه بارز در سراسر جهان ، ریکی بدون دخالت در آموزه های دینی انسانها، باورهای دینی مردم دنیا را در چند دهه گذشته قویتر نموده است و علیرغم ساده بودن آموزه هایش ، انسان را به سوی تعادل،تواضع ، آرامش و زندگی باتکیه بر نیروی لایزال عشق الهی رهنمون می گردد و انسان بی پشتوانه و بیمار را به انسانی سالم و متعادل ، با ایمان و پذیرای هر دین و آئین آسمانی که دارد بدل می کند.

*در درمان با شیوه ریکی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

ریکی برای هر مشکل سلامتی به عنوان درمان مقدماتی پیشنهاد نمی شود و ترجیحا درمان متمم و مکمل برای اقدامات پزشکی رایج و معالجات قبلی که انجام شده است می باشد

ریکی برای درمان شکستگی استخوان ؛ دردهای حاد یا هر وضعیتی که کمکهای فوری را طلب می کند به عنوان تنها درمان پیشنهاد نمی شود بلکه بهتر است به موازات مراجعه به پزشک انجام گیرد .یک درمانگر ریکی متعهد و راستین ، به هیچ عنوان بیمار خود را از جستجوی پزشک برای درمان دلسرد نمی کند

همچنین ببینید

کنسرت رایگان شـبنم فراح در آنتالیا 

کنسرت رایگان شـبنم فراح در آنتالیا  خات نیوز- 19 می، روز گرامیداشت یاد و خاطره آتاترک و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *