صفحه اصلی / ترکیه / آنکارا / با واحد پول ملی خودتان با ترکیه داد و ستد کنید

با واحد پول ملی خودتان با ترکیه داد و ستد کنید

با واحد پول ملی خودتان با ترکیه داد و ستد کنید

رئیس جمهور ترکیه از کشورهای آفریقایی خواست با واحد پول ملی خودشان با ترکیه داد و ستد کنند.

به گزارش خات نیوز با پول ملی خودتان با ترکیه داد و ستد کنیدبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری آناتولی و پایگاه اینترنتی ریاست جمهوری ترکیه ، رئیس جمهور ترکیه از کشورهای آفریقایی خواست با واحد پول ملی خودشان با ترکیه داد و ستد کنند.

رجب طیب اردوغان در نشست «فرم دوم اقتصادی و کاری ترکیه و آفریقا» سخنرانی کرد و گفت: به دوستان و برادران آفریقایی می گویم که با واحد پول ملی خود با ترکیه دادو ستد کنند.

اردوغان گفت: ترکیه برای گسترش همکاری با کشورهای قاره آفریقا اهمیت زیادی قائل است. چنانکه ترکیه سال 2005 را در ترکیه «سال آفریقا» نامید. قبل از حکومت حزب عدالت و توسعه، ترکیه در آفریقا در 12 کشور سفارت داشت امروز در 41 کشور آفریقا سفارت دارد و تعداد آنها در قاره آفریقا افزایش خواهد یافت.

وی افزود: من به 21 کشور آفریقایی سفر کردم و ترکیه میزبان 16 رئیس جمهور و نخست وزیر کشورهای آفریقایی بود. ترکیه و کشورهای آفریقائی ابتدا در سال 2008 در استانبول و در سال 2014 در مالابو پایتخت گینه استوائی اجلاس سران برگزار کردند و در سال 2019 سومین اجلاس سران ترکیه و آفریقا در استانبول برگزار خواهد شد. ترکیه علاوه بر افزایش تعداد نمایندگیهای سیاسی و دیپلماتیک در آفریقا، با برخی از کشورهای آفریقایی قرارداد همکاری نظامی نیز امضاء و پایگاه نظامی مستقر کرده است. ترکیه در کشورهای آفریقایی طرحهای عمرانی، رشد و توسعه اقتصادی و توسعه فعالیتهای توریستی و آموزشی اجراء کرده است. آژانس همکاری و توسعه ترک TİKA در همه کشورهای آفریقایی فعالیت عمرانی دارد.

ترکیه در 26 کشور آفریقائی 37 دفتر مشاوره ای دارد. ترکیه بیش از 5 هزار دانشجوی مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا 50 کشور آفریقایی را در دانشگاه های ترکیه پذیرفته و به آنها بورسیه اختصاص داده است. سرمایه گذاری مستقیم ترکیه در قاره آفریقا 6.2 میلیارد دلار است و شرکتهای پیمانکاری ترکیه در کشورهای آفریقایی 1150 طرح عمرانی مختلف به مبلغ 65 میلیارد دلار را برعهده گرفته اند. ترکیه در سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اسلامی و سایر نهادهای بین المللی برای برقراری صلح و عدالت منطقه ای و بین المللی فعالیت می کند. چنانکه کشورهای آفریقایی از سیاست مقابله ترکیه با ظلم و ستم و حملات رژیم اسرائیل به مردم فلسطین و قدس، مسئله فلسطین و اعتراض ترکیه به انتقال سفارت آمریکا به قدس حمایت کردند. کشورهای آفریقایی از مبارزات مردم فلسطین حمایت می کنند. کشورهای غربی و استعماری منابع غنی زیر زمینی، طلا و اراضی کشاورزی کشورهای آفریقایی را نابود کردند و هنوز هم غارت می کنند.

همچنین ببینید

کنسرت رایگان شـبنم فراح در آنتالیا 

کنسرت رایگان شـبنم فراح در آنتالیا  خات نیوز- 19 می، روز گرامیداشت یاد و خاطره آتاترک و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *