صفحه اصلی / اسلاید شو / بزرگترین رزمایش دریایی ترکیه ادامه دارد

بزرگترین رزمایش دریایی ترکیه ادامه دارد

بزرگترین رزمایش دریایی ترکیه ادامه دارد

خات نیوز- رزمایش موسوم به وطن آبی که از آن به عنوان بزرگترین تمرین نظامی دریایی تاریخ جمهوری ترکیه نام برده می شود، همزمان در دریاهای اژه، شرق دریای مدیترانه و دریای سیاه ادامه دارد.

به گزارش خات نیوز، این تمرین نظامی که در آخرین روزهای ماه فوریه آغاز شد تا هشتم ماه مارس ( هفدهم اسفند) ادامه خواهد داشت و در طول این رزمایش کشتی های جنگی ترکیه در مجموع از 43 بندر دیدار خواهند کرد.

در تمرین نظامی یاد شده 103 فروند انواع شناور و کشتی جنگی، هواپیما، بالگرد و نیز ده ها واحدهای ساحلی ارتش ترکیه شرکت دارند.

بر اساس اعلام سخنگوی رزمایش در این تمرین نحوه مقابله با حملات هسته ای، بیولوژیک و شیمیایی و تدابیری که برای این حملات می باید اتخاذ شود، تمریم می شود.

ترکیه یک کشور عضو ناتو است که تا اوایل سال 2000 میلادی سعی در هماهنگی رزمایش های خود با نیروهای ناتو می کرد و حتی تمرین های نظامی این کشور با کشورهای عضو ناتو به خصوص در دریای سیاه سال ها به عنوان یک عنصر تنش در روابط ترکیه و روسیه خودنمایی می کرد.

با افزایش قدرت اقتصادی ترکیه و نیز تغییر نسبی در گفتمان حاکم در این کشور در زمینه استقلال ترکیه در زمینه های مختلف، مساله قدرت نظامی این کشور نیز از زوایای دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.

در دوران حاکمیت حزب عدالت و توسعه، دولت حاکم سعی در افزایش توان نظامی این کشور با تکیه بر تولیدات مختلف داخلی در زمینه های مختلف کرده است، تولید موشک های مختلف، تولید رزم ناوها با تکیه بر توان داخلی، تولید زیردریایی ها با تکیه بر توان داخلی، تولید بالگرد و پهبادهای مختلف بخشی از تولیدات داخلی صنایع نظامی ترکیه است.

ترکیه تاکنون در تولید موارد یاد شده به گونه ای آهسته و طوری که جلب نظر و یا مخالفت خارجی را به دنبال نداشته باشد، عمل کرده و به گفته کارشناسان مختلف تا میزان زیادی در این سیاست خود نیز موفق عمل کرده است.

انتخاب دریای اژه به دلیل اختلافات ترکیه و یونان در زمینه های مختلف، انتخاب بخش شرقی دریای مدیترانه به علت اختلافات با بخش یونانی نشین قبرس در زمینه اکتشاف منابع نفت و گاز در این منطقه و نیز اختلافات ترکیه و رژیم صهیونیستی و انتخاب دریای سیاه هم به خاطر اینکه ترکیه در بخش های مختلف این دریا در پی اکتشاف منابع نفت و گاز است و نیز با لحاظ اهمیت دریای سیاه برای ناتو قابل توجه می باشد.

کارشناسان سیاسی تمرین نظامی دریایی وطن آبی را که گسترده ترین تمرین نظامی تاریخ دریایی ترکیه می باشد را نیز در راستای گفتمان سیاست خارجی ترکیه (حداقل در ظاهر) در زمینه استقلال این کشور ارزیابی می کنند و پیام این تمرین نظامی را داشتن قدرت ترکیه برای حفاظت از مرزهای دریایی این کشور بطور همزمان ارزیابی می کنند.

تمرین نظامی دریایی بدین گستردگی از لحاظ تامین لجستیک آن دارای اهمیت می باشد و ناظران برپایی چنین تمرینی را نیز به تنهایی پیامی در زمینه اینکه ترکیه قدرت حفظ منافع خود بطور همزمان در یک محدوده جغرافیایی گسترده دارد را ارزیابی می کنند.

خاورم**2012**1144

انتهای پیام /*

همچنین ببینید

عملیات پلیس ترکیه علیه عناصر داعش

عملیات پلیس ترکیه علیه عناصر داعش نیروهای امنیتی ترکیه طی عملیاتی در آنکارا ۱۸ فرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *