صفحه اصلی / اسلاید شو / ترکیه 30 فروند هواپیمای اف 35 از آمریکا تحویل می گیرد

ترکیه 30 فروند هواپیمای اف 35 از آمریکا تحویل می گیرد

ترکیه 30 فروند هواپیمای اف 35 از آمریکا تحویل می گیرد

روزنامه صباح ترکیه در گزارشی اعلام کرد که به رغم کشمکش و مخالفت های زیاد، نیروی هوایی ترکیه 30 فروند هواپیمای پیشرفته اف.35 خریداری شده از آمریکا را تحویل می گیرد.

به گزارش خات نیوز، با تحویل این هواپیماها، ناوگان هوایی ترکیه علاوه بر تولیدات جدید ملی، به نسل جدید هواپیماهای جنگنده اف.35 مجهز شده و یه شکل محسوسی تقویت خواهد شد.

به نوشته این رسانه، فرماندهی نیروی هوایی ترکیه به منظور تامین نیاز به نسل جدید جنگنده های هوایی در سال 1999 به پروژه مشترک اف.35 به عنوان یک کشور شریک وارد شد و برای تقویت ناوگان هوایی خود، خرید یکصد جنگنده اف ـ 35 را آغاز کرد که تاکنون سفارش خرید 30 فروند از آنها قطعی شده است و طبق برنامه ریزی انجام شده، اولین جنگنده اف.35 در تاریخ 21 ماه جاری(31 خردادماه 1396) در تگزاس آمریکا تحویل مقامات نظامی ترکیه خواهد شد.

بنا بر اعلام روزنامه صباح، مرکز فرماندهی پایگاه جت هوایی مالاتیا میزبان جنگنده های هوایی اف ـ 35 خواهد بود و آموزش هدایت این جنگنده ها و تعمیر و نگهداری آنها در این پایگاه نظامی صورت خواهد گرفت.

وزیر دفاع ملی ترکیه نیز چند روز پیش در ارتباط با موضوع تحویل جنگنده های اف.35 از سوی آمریکا به ترکیه اعلام کرد: آنکارا به تمامی تعهدات خود در قبال دریافت این هواپیماها عمل کرده است.

نورالدین جانیکلی در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی در ارتباط با تحویل جنگنده های اف.35 از سوی آمریکا به ترکیه گفت: برای تحویل این جنگنده ها در کل 11 میلیارد دلار پرداخت خواهیم کرد و تاکنون بیش از 800 میلیون دلار پرداخت شده و در این زمینه به تمامی تعهدات خود عمل کرده ایم.

وی همچنین در مورد پیش شرط آمریکا برای لغو خرید سامانه دفاعی اس.400 از روسیه برای تحویل این جنگنده ها اظهار کرد: در صورت لغو تحویل این جنگنده ها، برخی تحریم ها علیه آمریکا لحاظ خواهد شد و انتظار داریم که این جنگنده ها را در سر موعد تحویل بگیریم چرا که این یک قرارداد تجاری و خرید و فروش است و هر کدام از طرف ها در رابطه با آن مسئولیت دارند به طوری که 9 کشور عضو ناتو به رهبری آمریکا جمع شده و تصمیم بر ساخت این جنگنده ها گرفتند و اکنون نیز وقت تحویل آن به ترکیه فرا رسیده است.

جانیکلی افرود: بر اساس، قرارداد برخی از قطعات آن هواپیماها توسط شرکت هوا و فضانوردی ترکیه تولید خواهد شد اما بخش مهم در رابطه با فناوری پشرفته آن نیز توسط آمریکا تولید می شود.

ماه گذشته میلادی نیز ‘اسماعیل دمیر’ معاون وزارت صنایع دفاعی ترکیه در مورد لایحه تحریم نظامی ترکیه توسط سناتورهای آمریکایی و احتمال تحویل نشدن این هواپیماهای خریداری شده به ترکیه اعلام کرد: آمریکا اولین فروند از جنگنده‌های اف.35 خریداری شده توسط ترکیه را طبق برنامه زمان بندی شده تحویل خواهد داد و این توافق دو جانبه بین دولت‌های آمریکا و ترکیه است.

وی افزود: جنجال سناتورهای آمریکایی در کنگره علیه ترکیه هیچ تأثیری بر این توافق نخواهد داشت و برای تحویل جنگنده اف.35 نیاز به اجازه هیچ کسی نداریم، چرا که مجوز فروش اف.35 به ترکیه قبلاً صادر شده است و دولت آمریکا ملزم به اجرای توافقات صورت گرفته با ترکیه است.

اف.35 جنگنده پیشرفته چند منظوره ای است که به صورت طرحی بین المللی تولید شده و توسعه می یابد ولی بیشترین سهم هزینه تولید این پروژه را آمریکا برعهده دارد.

ابتدا قرار بود اف.35 را ایالات متحده و بریتانیا به تنهایی با هدف دستیابی به جنگنده فراصوت در سال 1982 طراحی و تولید کنند، اما افزایش هزینه های تولید، پای شرکای بین المللی به این پروژه را باز کرد و به این ترتیب ایتالیا، هلند، ترکیه، کانادا، استرالیا، نروژ و دانمارک نیز در این پروژه سهیم شدند.

اف.35 با فناوری نشست و برخاست عمودی و با سرعت حداکثر 1930 کیلومتر بر ساعت، جنگنده ای پنهان کار و رادار گریز به شمار می رود که دارای موشک های خاص طراحی شده برای خود است.

موشک هوا به هوای کودا مهمترین سلاح نسل آینده در حالی برای جنگنده اف.35 طراحی شده است که این جنگنده قادر به حمل 8 تا 12 فروند از این موشک در جایگاه داخلی جنگ‌افزارهای خود است.

خاورم/1905

انتهای پیام /*

منبع خبر

همچنین ببینید

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز خات نیوز- رئیس جمهور ترکیه در پیام تبریکی به مناسبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *