صفحه اصلی / اسلاید شو / تلاش امارات برای بی ثباتی ترکیه

تلاش امارات برای بی ثباتی ترکیه

تلاش امارات برای بی ثباتی ترکیه

دیلی صباح: رد پای اماراتی ها در همه کانون های تنش منطقه ای، از کودتای خونین مصر گرفته تا درگیری های خشونت آمیز در لیبی مشهود است

به گزارش خات نیوز تلاش امارات برای بی ثبات کردن ترکیهبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ روزنامه دیلی صباح با اشاره به دستگیری دو عامل اطلاعاتی امارات در ترکیه نوشت: دستگاه اطلاعاتی ترکیه پی برده است که امارات با همکاری اسرائیل قصد بی ثبات کردن ترکیه، ایران و قطر را داشت و ماموریت شبکه جاسوسی کشف شده در ترکیه، برای کمک به این تلاش گسترده تر بود.

این روزنامه در گزارشی به قلم یحیی بوستان نوشت: هفته گذشته عملیات ضداطلاعاتی خارق العاده ای در استانبول اجرا شد. ترکیه در این عملیات دو نفر را دستگیر کرد که به جاسوسی از جانب امارات متحده عربی اعتراف کردند. اسامی اختصاری جاسوس ها، که منابع امنیتی نامشان را فاش نکردند، س.س (متولد 1979) و ز-ه (متولد 1963) است.

این دو به مقامات ترکیه اعلام کردند دستگاه اطلاعاتی امارات، آنها را برای جاسوسی به ترکیه فرستاد. بنابر اعلام منابع ترکیه ای، یکی از این دو نفر، اکتبر 2018، کمی بعد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی برای جاسوسی درباره اهداف وی وارد استانبول شد. زمان ورود این فرد به ترکیه مهم است، چرا که به نظر می رسد دستگاه اطلاعاتی امارات – که احتمالاً در قتل خاشقجی تا حدی نقش داشت- تلاش های خود را در خاک ترکیه دو چندان کرده است. اینکه اطلاعات ترکیه س.س را بلافاصله پس از ورود به این کشور شناسایی و دستگیر کرد، نشان می دهد همه افراد وابسته به امارات تحت نظر هستند.

چه چیز باعث می شود دستگیری عوامل اطلاعاتی امارات، تا این حد مهم و خاص باشد؟

س.س کارشناس مواد منفجره فلسطینی است که دستگاه اطلاعاتی امارات، وی را به خدمت گرفت.

دستگاه اطلاعاتی ترکیه به ارتباطات این فرد با محمد دحلان پی برد. س.س در گفتگوهای خصوصی مدعی شد دحلان سرگرم آماده کردن خود برای این است که به زودی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین را بر عهده گیرد. دیگر عامل فلسطینی دستگیر شده به نام ز.ه که ماه گذشته برای کمک به س.س، از بلغارستان وارد ترکیه شد، یک ژنرال مهم اطلاعاتی بازنشسته است. منابع ترکیه می گویند این دو نفر در گذشته با هم کار می کردند.

چرا این دو جاسوس امارات سرانجام از ترکیه سر در آوردند؟

آنها به پلیس ترکیه گفتند ماموریت شان، تشکیل گروهی از عوامل اطلاعاتی برای تضیعف منافع ترکیه بود؛ گروهی از عوامل اطلاعاتی که در کشورهای ثالث کار و هم اکنون در ترکیه زندگی می کنند. رویکرد امارات علیه ترکیه بر کسی پوشیده نیست. امارات از قدرت دلارهای نفتی خود برای تشدید بی ثباتی در خاورمیانه استفاده می کند.

رد پای اماراتی ها در همه کانون های تنش منطقه ای، از کودتای خونین مصر گرفته تا درگیری های خشونت آمیز در لیبی مشهود بود. در عین حال، امارات از سیاست توسعه طلبی اسرائیل حمایت می کند.

دستگاه اطلاعاتی ترکیه پی برده است که امارات با همکاری اسرائیل قصد بی ثبات کردن ترکیه، ایران و قطر را داشت. آنها معتقدند دحلان با رسانه هایی که به تازگی در ترکیه تشکیل شده اند، همچنان در تماس است و با انتقال وجوه برای سازمان های رسانه ای معین، به این هدف کمک می کند. ترکیه ای ها معتقدند ماموریت این شبکه جاسوسی در ترکیه، برای کمک به این تلاش گسترده تر بود.

چنین عملیات محرمانه بلندپروازانه ای، به علت فقدان تجربه اساسی، در خطر کشف شدن قرار دارد. دستگاه اطلاعاتی ترکیه که قاتلان جمال خاشقجی را گیر انداخت، توانست چهره واقعی عوامل اطلاعاتی امارات را هم، قبل از آنکه بتوانند ماموریت خود را به انجام برسانند، بر ملا کند. این دو نفر هم اکنون در زندان در انتظار مجازات به سر می برند.

همچنین ببینید

دیدار ممبینی با رئیس داوران ترکیه

دیدار ممبینی با رئیس داوران ترکیه خبرگزاری میزان- رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با رئیس …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *