صفحه اصلی / تجارت / توریست / جنجال بزرگداشت هایده آنتالیا

جنجال بزرگداشت هایده آنتالیا

جنجال بزرگداشت هایده آنتالیا

30مارچ، قراربود طی مراسم با شکوهی، بزرگداشت زنده یاد هایده در آنتالیا همراه با پرده برداری از مجسمه هایده، برگزار شود، ولی ناگهان با پدیدآمدن حوادثی این مراسم بهم خورد، خود بخود اعتراض مردم را برانگیخت این هفته کوشیدیم با چند چهره نامدار که برای این مراسم به ترکیه سفر کردند گفتگو کنیم و این ماجرا را ریشه یابی نمائیم که این دیدگاه ها از نظرتان می گذرد.

شهره آغداشلو
وقتی بمن اطلاع دادند در ترکیه مراسم بزرگداشت و پرده برداری از مجسمه هایده برگزار میشود، بدلیل علاقه ای که به صدا و شخصیت زنده یاد هایده داشتم، بخاطر ادای احترام به این بانوی هنرمند، دعوت را پذیرفتم، من همیشه در پی زنده کردن خاطره های بزرگان هنر ایران بوده و هستم، هایده را بخاطر صدایش، شخصیت اش، مهربانی اش دوست داشتم اونیز بمن وهوشنگ توزیع علاقه خاصی داشت، اگر من به مجلس و محفل و یا کاباره وکنسرتی میرفتم، که هوشنگ در آن لحظه با من نبود، هایده مرتب سراغش را می گرفت و می گفت همیشه دلم میخواهد شما را با هم ببینم، با بسیاری از خاطره های دیگری که از هایده داشتم، با شوق از کانادا همراه با هوشنگ به ترکیه رفتیم، در ضمن فرصتی بود تا فامیل و دوستان را از ایران دعوت به دیدار بکنیم، همه به استانبول آمدند، ما به آنتالیا رفتیم می دانستم که بیژن مرتضوی ماههاست برای این برنامه زحمت می کشد، از نزدیک دیدم که دهها اثر با صدای هایده را با ارکستر بزرگ اوکراین تنظیم کرده و قرار بود در شب 30 مارچ خوانندگان معروف، این آثار را با هم بخوانند، شبی بیادماندنی در پیش بود، در شب برنامه، قرار بود پیشاپیش همه هنرمندان به سالن بیایند، تمرینات قبل از اجرا را شروع کنیم. ولی ما هرچه در اتاق مان انتظار کشیدیم، خبری نشد تا خانمی بنام سحر ترکان که از دست اندرکاران برنامه بود، به ما خبر داد، که برنامه کنسل شده است. خبر خوبی نبود، همزمان با خبر شدیم اختلاف نظرهایی میان برنامه گذار و هنرمندان بوجود آمده است، حتی شنیدیم، که بعضی از دستمزدها پرداخت نشده، ولی بهرحال ما هنوز انتظار می کشیدیم که این برنامه شاید اجرا شود، که دیگر کسی به سراغ ما نیامد و ما فردا صبح به سوی استانبول برای دیدار فامیل و آشنایان پرواز کردیم و متاسفانه برنامه ای که می توانست با شکوه وخاطره انگیز باشد، اجرا نشد. خصوصا که اکبر گلپا و یغما گلرویی ترانه سرای سرشناس از ایران، هما میر افشار، شهره و شهرام صولتی، سپیده، منصور و معین از آمریکا آمده بودند و بخاطر زحمات بیژن مرتضوی خیلی ناراحت شدم، زحمات 6 ماهه بدون وقفه اش، که خستگی بر تن اش ماند. ولی خوشحال شدیم که در کنسرت ابی شرکت کردیم، یک کنسرت استثنایی که با استقبال دور از انتظار مردم که برنامه کنسرت معرکه بود.

هما میرافشار
تقریبا یک ماه ونیم پیش کورش بی بیان با من تماس گرفت و گفت برنامه بزرگداشت و پرده برداری از مجسمه هایده در آنتالیا برگزار میشود، خیلی ها مشتاق دیدار شما هستند، فرصتی است که هم در این برنامه حضور داشته باشید و هم با مردم مشتاق دیدار کنید. راستش من چون گرفتاری و مشغله داشتم، جواب قطعی ندادم، بعد که گفتند قرار است چهره های معروف موزیک وهنر چون اکبرگلپایگانی، شهره آغداشلو و هوشنگ توزیع ، خوانندگان روزچون شهره و شهرام صولتی، بیژن مرتضوی، سپیده، هلن و منصور برای مراسم بیایند، مشتاق شدم. تلفنی با آقای پورحسنی که برگزارکننده مراسم بود حرف زدم، گفت از بچگی ونوجوانی عاشق صدای هایده بودم، دلم میخواست برای این خواننده همیشه ماندنی قدمی بردارم، بعد هم اصرار داشت من در این مراسم باشم، خصوصا که اکبر گلپا بخاطر من به ترکیه می آمد، در این فاصله با دوستان و فامیل در ایران تماس گرفتم، تا در این فرصت آنها را ببینم، سرانجام من به استانبول و بعد آنتالیا رفتم همه جا برایم راهنما آمده بود. وقتی وارد هتل شدم با سیل مردم مهربانی که از ایران آمده بودند روبرو شدم، کوچک و بزرگ دورم را گرفتند. چقدر با صفا بودند نفسم تازه شد، بعد به سراغ گلپا و همسرش رفتم، وقتی با هم به میان جمعیت آمدیم غوغایی بپا شد، همه سراغ حمیرا را می گرفتند، از ایرانیان مقیم امریکا می پرسیدند، من درجریان حضور هنرمندان سرشناس قرار گرفتم ضمن اینکه سرشار از لطف و مهر مردم بودم. شوق دیدار مزار مولانا را در قونیه داشتم، دلم میخواست برنامه به سرانجام برسد و من راهی شوم، ولی وقتی شب به سالن رفتیم، دیدیم وضع غیر عادی است. بیژن مرتضوی که برای برنامه زحمت 6 ماهه کشیده بود روی صحنه آمد و توضیحاتی داد، معلوم شد اختلاف نظرهایی پیش آمده، بعد سرو صدای مردم بلند شد، اعتراض ها بالا گرفت. من دلم می خواست به سراغ بچه ها میرفتم، می گفتم بچه ها در هر شرایطی، حتی اگر دستمزد نگرفته اید، اگر بی توجهی شده، بیائید میان مردم و با آنها سرود ای ایران را بخوانید و بعد به میان همان مردم برویم و با آنها درد دل کنیم من می دیدم که برگزارکننده می کوشد مردم را آرام کند و حتی به آنها قول داد که پول بلیط هایشان را فردا پس بدهد و بزودی همین مراسم را بدون دریافت بلیط برگزار کند.
من از همانجا بدیدار فامیل و دوستان رفتم و بعد برسرمزار مولوی رفتم و دنیایم عوض شد.

شهرام صولتی
قرار بود یک شب ویژه برای هایده عزیز درآنتالیا برگزار شود، در جریان بودیم که برگزارکننده برنامه آقای پورحسنی، حدود 250 هزار دلار هزینه برای این مراسم گذاشته، اولین قدم برای تهیه تندیس هنرمندان برداشته شده است. ولی متاسفانه بیشتر ما از همان آغاز با مشکلاتی روبرو شدیم، کورش بی بیان که یکی از هم آهنگ کننده های برنامه بود، گفت شما هزینه هواپیما و هتل را بدهید تا بلافاصله از سوی برگزارکننده پرداخت شود، من حدود 2300 دلار بلیط هواپیما، 1200 دلار هزینه موزیسین، و حتی پول هتل را هم پرداختم، حدود 6500 دلار با توجه به کنسرت استانبول، من طلبکار بودم، ولی تا اینجای قضیه، پول اصلا برایم مهم نبود، چون ما از دو هفته قبل تمرینات را برای آهنگ های هایده شروع کرده بودیم. قرار اجرای 25 آهنگ بصورت همصدایی و تک نفره بود، من حتی 5 روز زودتر در ترکیه ماندم، در جریان بودیم که بیژن مرتضوی با هزینه 60 هزار دلار، با ارکستر 60 نفره آهنگ ها را آماده ساخته است ولی از بعد از ظهر اجرای برنامه، انگار همه چیز غیرعادی بود، چون هیچکس ما را برای تمرین و آماده شدن برای برنامه صدا نزد، هیچکس برای ساندچک و هماهنگی با دیگر هنرمندان به ما تلفن نزد. همزمان خبر می دادند که بقیه دستمزدها هم پرداخت میشود، ولی باور کنید مشکل دستمزدها نبود. ما نفهمیدیم پشت پرده چه گذشت، که برنامه بدون حضور ما شروع شد، حتی شنیدیم که گفته اند ما چون دستمزدهایمان را نگرفته ایم، حاضر به اجرای برنامه نشدیم درحالیکه کسی ما را خبر نکرد. خصوصا من در هتل دیگری بودم، حتی زنگ هم نزدند راستش ما همه گیج شده بودیم که واقعا پشت پرده چه می گذرد.

شهره (از فیسبوک شهره)
هموطنان عزیزم در مورد بزرگداشت (هایده) نازنین در هتل مردان پالاس حقایقى پشت پرده هست که دوست دارم با شما هموطنان عزیزم در میان بگذارم.
کسانى که این برنامه را برگزار کرده بودند با ذکر نام و مشخصاتشان بعدا معرفی خواهند شد. این اشخاص تنها هدفشان از این موضوع منافع شخصى و بى حرمتى به جامعه هنرى خارج از کشور و لطمه زدن از نظر مادی و معنوی به هموطنان ما بوده است. آنها با شخصى به نام (سام علامه) همکارى کرده بودند که نمیخواستند کسى خبر داشته باشد. این شخص معرف حضورتان هست و او را خوب میشناسید که چه کارهایى با من و بقیه انجام داده است. البته بزودى تمام کارهایى که این اشخاص به ناحق با جامعه هنرى خارج از کشور انجام میدهندو همیشه هنرمندان را گناهکار نشان دادند بازگو خواهم کرد و مسائل را کاملا روشن خواهم ساخت و دستهای پلیدی که به ظاهر دوست ولی در باطن دشمن بودند را از آستین بیرون خواهم کشید. دوستان عزیز مطمئن باشید اینبار من به اتفاق سایر همکارانم که در این گردهمائى بودیم اجازه نمی دهیم دوباره ما را گناهکار نشان دهند و کوتاه نخواهیم آمد چون مدارکى در دست داریم که خود شما عزیزان روز بعد در ملاقات حضوری که داشتیم در اختیارم گذاشتید و ثابت خواهیم کرد که اصل ماجرا چه بوده است.
این را بدانید که به خاطر برگزار نشدن کنسرت توسط یک سری افراد غیر حرفه ای که سبب عدم حضور شما عزیزان در کنسرت شد بسیار متاسفیم.
ولى بدانید بزودى از طریق قانون و مصاحبه با رسانه هاى گروهى پیگیر خواهم بود. روز بعد از آن ماجرا ساعت ها درکنار شما هموطنان مهربانم بودم و از این بابت بسیار احساس خوبى داشتم و در عین حال متأسف شدم که چرا این کارها را با شما عزیزانم انجام دادند. روز اجراى کنسرت ما هنرمندان همه حاضر بودیم ولى هیچکس خبر نداد که چه ساعتى باید برنامه را شروع کنیم که دلیلش کاملا مشخص بود چون میخواستند برنامه اجرا نشود. خود شما بسیار باهوش هستید و قضاوت با شماست. بزودی من و همکارانم در یک مصاحبه با رسانه های گروهى همه چیز را توضیح خواهیم داد. من بخاطر این برنامه در آلانیا اقامت دارم که حق مردم و هنرمندان را با شکایتى که کرده ام انشالله پس بگیرم. شما من را خوب میشناسید، من هر اتفاقى در رابطه با کارم انجام بشود چه خوب و چه بد همیشه با شما در میان گذاشته ام و این اتفاق بسیار ناراحت کننده بود چون تمامى همکارانم بیاد (هایده) عزیز هنرمندی که هرگز تکرار نخواهد شد بسیار زحمت کشیده بودند. من باتفاق همکارانم شهرام صولتى، منصور، سپیده، هلن، مجرى برنامه شهره آغداشلو و بیژن مرتضوى در استودیو براى ضبط ٢۵ آهنگ زحمات بسیارى کشیدیم و ساعتها در استودیو مشغول ضبط بودیم، چرا نباید شب برنامه حضور داشته باشیم؟ واقعا چرا؟ درضمن (وکیل) ما تعیین میکند که چه روزى میتوانیم مصاحبه داشته باشیم.
دوستتان دارم

 

جنجال بزرگداشت هایده آنتالیا
جنجال بزرگداشت هایده آنتالیا

 

همچنین ببینید

کنترل و درمان استرس با طب سنتی

کنترل و درمان استرس با طب سنتی استرس و مشغله های این روزهای مردم جهان …

2 نظر

  1. با سپاس فراوان از شما

  2. چی بگه ادم از دست اینا
    این همه مردم برنامه ریزی کردن و اخرش هم این شد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *