صفحه اصلی / اسلاید شو / رئیس جمهوری اسبق ترکیه درگذشت

رئیس جمهوری اسبق ترکیه درگذشت

رئیس جمهوری اسبق ترکیه درگذشت

رسانه‎های ترکیه امروز چهارشنبه گزارش دادند که “سلیمان دمیرل” رئیس جمهور اسبق این کشور در سن 91 سالگی در بیمارستان شهر آنکارا درگذشت.

“سلیمان دمیرل” از دهه شصت تا دهه نود میلادی هفت مرتبه پست نخست وزیری ترکیه را برعهده گرفت.

وی همچنین از سال 1993 تا سال 2000 رئیس جمهور ترکیه بود.

سلیمان دمیرل نهمین رئیس جمهوری ترکیه جمعه سی ام آبانماه گذشته در ملاقات با علی رضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، ایران و ترکیه را دو کشور بزرگ و قدرتمند منطقه توصیف و تاکید کرد نباید اجازه داده هیچ چیزی بتواند اصل توسعه و تعمیق روابط را تحت الشعاع قرار دهد.

سفیر ایران در آنکارا در راستای ادامه رایزنی های خود با مقامات و شخصیتهای سیاسی ترکیه، در منزل شخصی سلیمان دمیرل که در همسایگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا قرار دارد، ملاقات وتبادل نظر کرد.

دمیرل که در دوره 2000 – 1993 میلادی ریاست جمهوری ترکیه را بعهده داشت و سالها در این کشور نخست وزیری کرده و احزاب قدرتمندعدالت و راه راست را رهبری کرده است، ضمن استقبال از ملاقات با سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت:خاطرات بسیار خوبی از روابط خود با مقامات بلندپایه ایران در دوران حاکمیت دارد و همواره برای وی داشتن رابطه نزدیک و قوی با ایران، یکی از اصول سیاست خارجی اش بوده است.

او با اشاره به اینکه خوشبختانه مقامات بلندپایه دوکشور همواره بر ضرورت وجود رابطه خوب و تنگاتنگ و همه جانبه بین ایران و ترکیه واقف بوده اند،گفت: روابط ایران و ترکیه برگرفته از برادری ملتهای دوکشور و علائق عمیق تاریخی و فرهنگی است و مقامات نیز همواره بر لزوم و اهمیت رایزنی های مستمر بین دوکشور آگاه بوده اند.

دمیرل گفت:رهبران دوکشور همواره به رغم تفاوتهای اساسی در نظام های سیاسی دوکشور توانسته اند منافع مشترک را لحاظ کنند که این خود از ذهنیت و ستت دولتمداری قوی در هر دوکشور بوده است.

نهمین رئیس جمهور ترکیه افزود: رشد و توسعه و پیشرفت ایران در همه زمینه ها افتخاری برای ترکیه است و ترکیه از پیشرفت ایران نه تنها نگرانی نداشته بلکه از آن استقبال کرده و همین رویکرد را نیز در ایران می بینیم. مردم دوکشور پیوندهای قوی دوستی و برادری دارند. هر دو کشور تابع دین اسلام هستند.

وی گفت: توصیه اش به عنوان شخصی که 91 سال دارد و بخش مهمی از عمر خودرا در سیاست گذرانده این است که باید هشیار بود و اجازه نداد هیچ چیزی موجب تضعیف روابط دو کشور قدرتمند منطقه ایران و ترکیه شود و باید همواره تلاش کرد تا این روابط سیر صعودی و رو به رشدی داشته باشد. ملاقاتهای منظم و مستمر رهبران دوکشور بسیار مهم است. طراحی پروژه های مشترک همکاری و استفاده بهینه از ظرفیتها و هم افزایی استعدادها و توان ها باید همواره در دستور کار روابط باشد.

سلیمان دمیرل گفت: تجربه های دولتمردی طولانی به وی نشان داده است که هرگاه آسیبی به ایران رسیده، ترکیه نیز از آن متضرر شده و در مقابل هر آسیبی نیز به ترکیه رسیده، ایران از آن متضرر و متاثر شده است.

نهمین رئیس جمهوری با اشاره به اینکه هنوز دوستان زیادی در ایران دارد که وی را فراموش نکرده وتماس دارند، گفت: اگر عمری باقی بود، مایل است سفری به ایران داشته وتجدید خاطرات کند.

همچنین ببینید

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز خات نیوز- رئیس جمهور ترکیه در پیام تبریکی به مناسبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *