صفحه اصلی / اسلاید شو 3 / راهنمای عبور از مرز بازرگان با خودرو شخصی

راهنمای عبور از مرز بازرگان با خودرو شخصی

مرز بازرگان ترکیه

معروف ترین مرز ترکیه مرز بازرگان است. اگر قصد سفر به شهرهای شمالی مانند ترابزون ، شمال شرق مثل ایغدیر -دوبایزید و آغری ، مرکزی مانند آنکارا و ارزروم و غربی مانند استانبول ,و ازمیر داشته باشید مرز بازرگان مسیری ایده آل برای شما خواهد بود. ضمن اینکه بدلیل عدم عبور اتوبوس از مرز رازی ، اتوبوس هایی که از طریق مسیر تبریز قصد ورود به ترکیه و سوریه ( وان ) را دارند از مرز بازرگان تردد می کنند.

مرز بازرگان از تبریز 290 کیلومتر فاصله دارد و جاده آن نیز نسبتا مناسب است . در شهر بازرگان قبل از وارد شدن به گمرک میتوانید باک خودرو را پر کنید. ساختمان پایانه ی مرزی به دلیل اینکه در ارتفاع بالاتری از شهر بازرگان است بخوبی از دور مشخص است .

موقع ورود برگه کاپوتاژ را به متصدی مربوطه نشان دهید و وارد گمرک شوید. توصیه همیشگی ام به مسافرین این است که از قبول هر گونه بسته و محموله و باکس سیگار یا پیشنهاد بردن مسافر به آنطرف مرز جدا خودداری کنید.
پس از ورود به محوطه پایانه ی مرزی خودرو را پارک کنید و مراحل خروج خودرو و پرداخت عوارض و ثبت خروج را انجام دهید. بازرگان در کل مرز منظمی است و ناهماهنگی ها و معطلی های بی مورد در آن بسیار کمتر از مرز رازی است . در ضمن بدلیل 24 ساعته بودن این مرز ، تجمع مسافرین در ساعتهای خاص به ندرت اتفاق می افتد .
به محض توقف ، افرادی به سراغ شما می آیند و خیلی جدی از شما می خواهند که مدارک ماشینتان را بدهید تا کارهای خروج انجام شود. برخورد این افراد بقدری طبیعی است که ممکن است تصور کنید از کارمندان گمرک هستند. مطلقا به این افراد اعتماد نکنید . اینها برای کاری که بسادگی توسط خود شما قابل انجام است در نهایت رقم بالایی از شما خواهند گرفت . خیلی رک و راست به آنها “نه” بگویید. در طول انجام کارها افراد ممکن است به بهانه راهنمایی به شما بگویند که مثلا از این برگه باید فتوکپی بگیری ! مطمئن باشید نیازی به این کار نیست و تمام اینها نقشه ایست برای اینکه شما هزار تومان برای یک برگ فتوکپی به فروشنده بوفه پرداخت کنید و در آخر هم متوجه می شوید که اصلا نیازی به این کار نبوده است .
در کل بهترین راه این است که به حرف اشخاصی که پشت میز نیستند (بغیر از ارزیاب البته!) به هیچ عنوان اعتماد نکنید . این مطلب پس از گذر از مرز و در طرف ترکیه هم صادق است.
خروجی و عوارض شهرداری را در بانک داخل پرداخت کنید . سپس به سالن ارزیابی مراجعه و با ارائه مدارک اتومبیلتان ، برگه اظهارنامه ی وسایل همراه و برگه خروج اتومبیل را دریافت کنید. درکل ، مرز بازرگان به لحاظ عبور ، منظم تر از مرز رازی و انجام مراحل خروج ، اندکی آسان تر است.
پلاک های اتومبیل را با بست پلاستیکی نصب کنید ( میتوانید پشت شیشه های جلو و عقب قرار دهید) و در صف اتومبیل های خروجی بایستید. معمولا هر بار ده اتومبیل از مرز عبورداده می شوند. در مواقع عادی بسیاری از اتومبیل ها ، متعلق به افرادی هستند که تردد روزانه از مرز دارند. برای تسریع کار ، چنانچه خانواده همراهتان باشد ، با هماهنگی مرزبان ، بشما اجازه داده می شود که خارج از نوبت از مرز خارج شوید.
بازرسی در همین نقطه انجام می گیرد. باز هم توصیه میکنم فکر بردن بنزین و اجناس قاچاق را نکنید. در مورد بازرسی ، هرگز با ارزیاب بحث نکنید چون ممکن است نتیجه برعکس داشته باشد . صبور باشید.
پس از عبور از مرز ، خودرو را در محل مناسب پارک کنید . همراهان را به داخل سالن بفرستید تا مهر ورود به ترکیه را بزنند . برای راننده نیاز به این کار نیست . در همان محوطه دکه ای برای ثبت مهر ورود رانندگان تعبیه شده است .
مهر ورود را بزنید و اگر بیمه ندارید به شعبه بیمه مستقر در حیاط مراجعه کنید. هزینه بیمه در بهمن ماه سال 93 مبلغ 65 لیره برای سه ماه بوده که اگر قبلا بیمه ترکیه داشته باشید و فاصله ای بین آن نیفتد تا ده در صد تخفیف بشما خواهند داد.
به کنار اتومبیل خود بازگردید و منتظر ارزیاب ترک بمانید. پس از بازرسی به شما اجازه ورود به ترکیه داده خواهد شد.

سفر خوبی داشته باشید.

همچنین ببینید

کنترل و درمان استرس با طب سنتی

کنترل و درمان استرس با طب سنتی استرس و مشغله های این روزهای مردم جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *