صفحه اصلی / اسلاید شو / ساکنان مناطق کوهستانی ترکیه به جای تلفن همراه از سوت استفاده می کنند

ساکنان مناطق کوهستانی ترکیه به جای تلفن همراه از سوت استفاده می کنند

ساکنان مناطق کوهستانی ترکیه به جای تلفن همراه از سوت استفاده می کنند

زبان سوت یازبان پرندگان روشی است که ساکنان مناطق کوهستانی ترکیه مُشرف بردریای سیاه آن را به کارمی گیرند.قدمت این زبان به بیش ازپانصد سال پیش بازمی گردد.

به گزارش خات نیوز، آیا باور می کنید در بعضی از روستاهای کوهستانی ترکیه مردم به طور کامل از گوشی های تلفن همراه و وسایل ارتباطی مدرن بی نیاز هستند و به جای آن از روش قدیمی و عجیبی برای برقراری ارتباط با هم استفاده می کنند. به این روش زبان سوت می گویند.

زبان سوت عجیب ترین زبان دنیا

زبان سوت یا زبان پرندگان روشی است که ساکنان مناطق کوهستانی ترکیه مُشرف بر دریای سیاه آن را به کار می گیرند. قدمت این زبان به بیش از پانصد سال پیش باز می گردد. در حال حاضر 10 هزار نفر از ساکنان این منطقه ی کوهستانی از این زبان استفاده می کنند.

اغلب ساکنان استان غیرسون برای صدا زدن یکدیگر از زبان سوت استفاده می کنند. این منطقه به زمین های ناهموار و قله های پوشیده از درخت در شمال ترکیه شهرت دارد.

با وجود این که زبان سوت در میان برخی فرهنگ های جهان از جمله بومیان مکزیک, جزایر قناری و یونان وجود دارد اما به اندازه ی این روستای شمال ترکیه تسرّی نداشته است. صدای سوت صدای آشنای مردم این منطقه است که از مسافت های چند کیلومتری به گوش می رسد. این زبان در لغت نامه ی خود بیش از 400 حالت دارد تا جایی که سازمان یونسکو در زمینه ی علم و فرهنگ این زبان را در فهرست میراث فرهنگی جهانی ثبت کرده است.

با این وجود خطر از بین رفتن این زبان و کاهش گستره ی آن با سلطه ی گوشی های تلفن همراه دور از انتظار نیست. این زبان تا چندی پیش در همه ی مناطق دریای سیاه منتشر بود اما امروزه کارکرد آن فقط در میان دامداران و کشاورزان روستای کوهستانی شمال ترکیه است.

همچنین ببینید

کنسرت رایگان مرات بوز  امشب 1 فروردین 1398 در آنتالیا  

کنسرت رایگان مرات بوز  امشب 1 فروردین 1398 در آنتالیا     به گزارش خات نیوز به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *