صفحه اصلی / اسلاید شو / علاقه‌ دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در ترکیه

علاقه‌ دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در ترکیه

علاقه‌ دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در ترکیه

به گزارش خات نیوز بورس دولتی ترکیه (Türkiye Bursları) که شرایط بسیار خوبی را برای علاقمندان به تحصیل در ترکیه فراهم می کند، شامل اتباع همه کشورها بوده و هم اکنون حدود ۱۶ هزار دانشجوی خارجی از ۱۶۰ کشور جهان در ۱۰۵ دانشگاه در ۵۵ شهر ترکیه مشغول به تحصیل هستند.

بر اساس داده های سازمان ترک‌های خارج از کشور و جوامع خویشاوند «YTB»، طی سال های اخیر شمار تقاضای ادامه تحصیل دانشجویان و دانش آموزان خارجی در کشور افزایش چشمگیری داشته است. تعداد دانشجویان خارجی که در سال ۲۰۱۲ برای دریافت بورسیه دولتی ثبت نام کردند حدود ۲۵ هزار نفر بود، اما اکنون این تعداد با پنچ برابر افزایش به بیش از ۱۲۵ هزار نفر رسیده است.

۵ هزار تن از میان ۱۲۲ هزار نفر از ۱۷۲ کشور جهان که برای ادامه تحصیل دانشگاهی به بورسیه ترکیه برای سال تحصیلی ۲۰۱۶ -۲۰۱۷ ثبت نام کرده‌ بودند، موفق به دریافت بورس از دانشگاه های ترکیه شدند. تعداد کل دانشجویان خارجی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستند، به بیش از ۱۰۰ هزار نفر می رسد.

در همین راستا، به ۱۴۲۵ شهروند سوریه در چارجوب برنامه برسیه سازمان ترک‌های خارج از کشور و جوامع خویشاوند امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه داده شده است.

فرایند ثبت نام برای بورسیه تحصیلی در ترکیه هر سال برای اتباع خارجی از طریق سایت اینترنتی انجام می گیرد. دانشجویان با آپلود اسناد و مدارک از طریق اینترنت، در دانشگاه‌های ترکیه ثبت نام می کنند و در صورت پذیرفته شدن به مصاحبه حضوری که در ۱۰۰ نقطه جهان برگزار می شود، دعوت می شوند.

مصاحبه داوطلبان از سوی کارشناسان وابسته به سازمان ترک‌های خارج از کشور و جوامع خویشاوند صورت می گیرد. پذیرفته شدگان در ابتدا دوره آموزشی یکساله زبان ترکی را سپری و سپس تحصیل خود را در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و دکترای تخصصی که بورس دریافت کرده اند، آغاز می کنند.

پذیرفته شدگان در این بورس ها علاوه بر تحصیلات رایگان در تمام دوره تحصیلی از مزایای مانند دریافت مبلغ نقدی به صورت ماهانه، خوابگاه رایگان، بیمه سلامت عمومی و دریافت هزینه مربوط به رفت و برگشت بهره مند خواهند شد.

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه

همچنین ببینید

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز خات نیوز- رئیس جمهور ترکیه در پیام تبریکی به مناسبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *