صفحه اصلی / ترکیه / استانبول / مراسم عاشورا در استانبول

مراسم عاشورا در استانبول

مراسم عاشورا در استانبول

مراسم سوگواری عاشورای حسینی با حضور پرشور مردم در منطقه هالکالی کوچک چکمه‌جه استانبول برگزار شد.

استانبول/ شاهین دمیر/ خبرگزاری آناتولی

به گزارش خات نیوز مراسم سوگواری و عزاداری عاشورای حسینی با حضور پر شور مردم استانبول و شیعیانی از کشورهای همسایه و جهان از سوی انجمن پژوهش و آموزشی جعفریان ترکیه در اطراف و داخل سالن یحیی کمال بیاتل» برگزار شد.

محمد ابراهیم طاهریان فرد، سفیر ایران در ترکیه در این مراسم که با عنوان «عاشورا؛ عزای جهانی» بر پا شد، ضمن قدردانی از بانیان این مراسم گفت: کربلا، امام حسین و عاشورا درس عشق و مقاومت است. هزار و چهارصد سال است که این مکتب به شاگردانش درس می‌دهد. مکتبی که شهادت دارد، اسارت ندارد.

سفیر ایران ادامه داد: چهل سال قبل انقلاب اسلامی از همین مکتب درس گرفت و با خون، شمشیر ‌را شکست دادند. در همین منطقه نیز مردم ترکیه در جریان کودتای نافرجام 15 جولای با خونشان بر شمشیر غلبه کردند.

وی همچنین تاکید کرد: با همت ملت و دولت ترکیه همه مسلمانان در شرایط امن در این کشور کنار هم زندگی می کنند. امیدوارم شاهد پیوستگی بیش از پیش جهان اسلام باشیم.

عاکف حمزه چبی، معاون رئیس حزب جمهوی ترکیه نیز اهل بیت و عاشورا را ارزش مشترک جهان اسلام دانست و گفت: در سالگرد شهادت حضرت حسین هستیم باید از این روز درس های مهمی برای تمام جهانیان دربیاوریم.

وی همچنین ادامه داد: مبارزه امام حسین برای اموال دنیوی و مقام نبود، بلکه برای حق و‌ عدالت بود. حق و عدالت مطالبه تمامی انسانیت است. دین والای اسلام نیز حق و عدالت را مرکز خود قرار داده است. امام حسین نیز از شهادت در این مسیر یک لحظه دریغ نکرد.

در همین راستا، بینعلی یلدریم، رئیس مجلس ترکیه نیز با ارسال پیامی که در این مراسم قرائت شد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت نوه پیامبر اسلام و یارانش در روز عاشور، تصریح کرد: حسین با ایثار جان خود، به برتری حق تاکید کرد. خوش به سعادت کسانی که از مسیر وی می روند.

در پایان این برنامه صلاح الدین اوزگوندوز، رهبر شیعیان ترکیه نیز به اهمیت این روز تاکید و سخنانی در مورد جزئیات واقعه عاشورا ایراد کرد.

در پایان این مراسم علاوه بر سوگواری و سینه زنی، گروهی از بازیگران تئاتر بنیاد زینبیه استانبول شبیه سازی واقعه عاشورا را در این سالن اجرا کردند.

در این مراسم همچنین نمایندگان احزاب ترکیه، مسئولین و سایر مقامات استانبول، سرکنسول ایران در استانبول و نماینده ای از سرکنسولگری عراق حضور پیدا کردند.

همچنین ببینید

کنسرت رایگان شـبنم فراح در آنتالیا 

کنسرت رایگان شـبنم فراح در آنتالیا  خات نیوز- 19 می، روز گرامیداشت یاد و خاطره آتاترک و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *