صفحه اصلی / ترکیه / آنتالیا / مهاجرت ایرانی ها به ترکیه

مهاجرت ایرانی ها به ترکیه

مهاجرت ایرانی ها به ترکیه

خات نیوز- امروزه شاهد تعداد زیادی از مردم ایران هستیم که برای زندگی در کشور ترکیه تصمیم به مهاجرت می گیرند. در حال حاضر بعد از مردم آلمان، ایرانی ها در جایگاه دوم گردشگران ورودی به ترکیه از لحاظ آماری در سال ۲۰۱۹ می باشند و امروزه شاهد رقمی حدود ۵ میلیون خروج ایرانی از کشور برای اقامت در ترکیه هستیم و این در حالی می باشد که بهار سال ۲۰۱۹ این رقم افت قابل توجهی داشت.

به گزارش خات نیوز ایرانیان در جایگاه دوم متقاضی برای اقامت در ترکیه پس از آلمانی ها هستند ولی نمی توان افرادی را که برای گردشگری به ترکیه سفر می کنند را از افرادی که برای اقامت دائم و یا موقت به کشور ترکیه می‌روند تفکیک کرد . ترکیه مقصدی محبوب نه تنها برای ایرانیان بلکه برای بیشتر گردشگران جهان می باشد و این تعداد متقاضی را به دلیل برنامه ریزی مشخص و خوب دولت ترکیه می باشد. ترکیه توانسته است جذابیت‌های بسیاری را برای گردشگران خود به وجود آورد که مورد پسند همه واقع شود.

خرید خانه در ترکیه
تعداد بسیار زیادی از ایرانی ها در ترکیه حضور دارند و اکثر ایرانیان متقاضی خرید خانه آپارتمان برای اقامت در کشور ترکیه می باشند و البته با توجه به تغییراتی که دولتمردان ترکیه در حوزه خود و در زمینه شرایط اقامت موقت در سال ۲۰۲۰ اعلام می نمایند شاید میلیاردها دلار پولی که ایرانیان برای این کشور صرف خرید خانه و آپارتمان کرده‌اند دچار آینده ای مبهم شود.

ورود 5 میلیون ایرانی به ترکیه در سال 2019
در ۱۰ ماهه اخیر سال جاری میلادی ۲۰۱۹ آمار ورود گردشگران خارجی به شهر استانبول رقمی برابر با ۱۲ میلیون و ۶۹۰ هزار و سیصد و هفتاد و شش نفر بوده است که این آمار با توجه به اعلام فرماندار شهر استانبول ترکیه می باشد . فرماندار شهر استانبول بیان کرده است که پس از آلمانی‌ها گردشگران ایرانی در جایگاه دوم هستند تعداد ایرانی‌هایی که در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی وارد استانبول شده‌اند ۷۷۴ هزار و ۶۸۲ نفر می باشد. با توجه به اعلامی وزارت گردشگری ترکیه آلمان در جایگاه اول ایران در جایگاه دوم و روسیه در جایگاه سوم برای ورود به شهر استانبول می باشند. این در حالی می‌باشد که در ماه اردیبهشت سال جاری سفر ایرانی ها به ترکیه به شدت کاهش پیدا کرده بود و طبق آماری که سفیر ترکیه در ایران اعلام کرده بود ۷۰۰ هزار و ۷۱۱ ایرانی در ۵ ماه نخست سال ۲۰۱۹ به ترکیه سفر کردند در سال گذشته و در حدود همین زمان ۹۸۰ هزار و ۱۰۳ نفر ایرانی به ترکیه سفر کرده بودند و این به معنای کاهش ۲۴ درصدی است و اتحادیه آژانس های مسافرتی ترکیه هدف گذاری خود را برروی ۵/۲ میلیون ایرانی تا پایان سال ۲۰۱۹ اعلام کرده است .

این اتفاق در آخرین ماه های سال ۲۰۱۹ محقق گردید تا جایی که در دسامبر ۲۰۱۹ دیلی صاباح ترکیه خبر از ورود ۵ میلیون گردشگر ایرانی را به ترکیه داد و بیان کرد که دولتمردان ترکیه می خواهند این آمار را در سال جدید به ۶ میلیون نفر برساند .

وان ترکیه
از جمله شهرهایی که در ترکیه مقاصد خوبی برای گردشگری می باشد وان است که در بین افراد محبوبیت بسیار زیادی دارد تا جایی که در تعطیلات رسمی کشور ایران هتل های این شهر ۱۰۰ درصد اشغال می باشد و مردم دچار مشکل برای اقامت می شوند ولی این آمار نمی تواند مشخص کند که چه تعداد از ایرانی برای گردشگری موقت به ترکیه سفر می‌کند و چه تعداد از آنها برای اقامت دائمی به این کشور می‌روند و آیا تمام افرادی که در آن کشور خانه می خرند اقامت دائم دارند و یا فقط به سرمایه‌گذاری فکر می‌کنند .

رویترز سه ماه قبل در طی گزارشی بیان کرد که ایرانی ها در ۸ ماهه اول سال ۲۰۱۹ دو برابر خرید خانه در ترکیه را افزایش داده اند و کشور ترکیه اعلام کرد که در نیمه اول سال ۲۰۱۹ افزایش ۶۹ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

برنامه سال 2020 دولت ترکیه برای اقامت ایرانی ها
در طی برنامه‌ای که در سال ۲۰۲۰ دولت ترکیه برای اقامت ایرانی ها در نظر گرفته است افرادی دیگر نمی توانند مانند گذشته دارای اقامت موقت باشند و سه ماه را در کشور ترکیه بمانند و از کشور خارج شوند و مجددا اقامت موقت خود را از دولت ترکیه بگیرند و بیان کرده است که در سال ۲۰۲۰ افرادی که در ترکیه اقامت موقت دارند را از کشور خارج می نماید و تا یک سال اجازه اقامت در ترکیه را به آنها نمی دهد و این محدودیت سنگین که دولت ترکیه برای افراد ایجاد کرده است به تبعیت از فشار تبلیغاتی می باشد که دولت ترکیه میلیون‌ها دلار صرف خرید خانه کرده است.

منبع خبر

همچنین ببینید

سیر افزایش کرونا در ترکیه

سیر افزایش کرونا در ترکیه

سیر افزایش کرونا در ترکیه خات نیوز- اتحادیه پزشکان ترکیه اعلام کرد در یک هفته گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *