صفحه اصلی / خبر / میوه‌های ایرانی در ترکیه

میوه‌های ایرانی در ترکیه

میوه‌های ایرانی در ترکیه

بارگیری شبانه کامیون‌های ترک و دستچین شدن میوه‌های نوبرانه، مانند هندوانه، گوجه سبز و… موجب گرانی میوه در هفته‌های اخیر شده است، به طوری که در تهران هندوانه کیلویی ۷۰۰، ۸۰۰ تومانی به ۱۴۰۰ تومان افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، رئیس اتحادیه میوه و تره بار نیز با تأیید خبر فوق  گفت: هر شب ۱۰۰ تریلی ترک میوه‌های مرغوب بازار تهران را بارگیری و از کشور خارج می‌کنند و این امر موجب شده به عنوان مثال قیمت هندوانه ۸۰۰ تومانی به ۱۴۰۰ تومان افزایش یابد. حسین مهاجر افزود: ما به عنوان فعالان بازار میوه نمی‌توانیم محدودیتی قائل شویم، زیرا دولت صادرات میوه را آزاد اعلام کرده و صادرات در رأس برنا‌مه‌های کلان کشور است. وی با تأکید بر افزایش غیر منطقی قیمت میوه در هفته‌های اخیر افزود: در حال حاضر کیوی به روسیه و هندوانه، گوجه سبز و… به ترکیه صادر می‌شود، اما وزارت صنعت و کشاورزی بدون توجه به افزایش قیمت میوه در بازار و تضییع حقوق مصرف‌کنندگان ، تردد کامیون‌های حمل بار میوه را در کشور آزاد اعلام کردند و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

ترکیه هندوانه ایرانی به دیگرکشورها صادر می‌کند

همچنین مجتبی شادلو، رئیس اتحادیه باغداران اظهار داشت: نوبرانه‌های امسال کمی زود وارد بازار شد و همین مسئله نیز یکی از علت‌های گران‌تر بودن آنها نسبت به سال گذشته بود، اما بدون شک امسال تابستانی پر از میوه خواهیم داشت و قیمت تمامی نوبرانه‌ها نیز به قیمت واقعی خود می‌رسند.
شادلو در رابطه با هندوانه گفت: متأسفانه در بحث صادرات هندوانه برخی از این کشورها از جمله ترکیه سوءاستفاده کرده و به جای اینکه هندوانه را از چابهار تهیه کنند، در بازارها کمین می‌کنند تا این محصول ۱۵۰۰ کیلومتر را از چابهار طی کند. وی اضافه کرد: زمانی که محصول از چابهار وارد بازار تهران شده و کمی بازار شل‌تر از قبل می‌شود ترکیه، هندوانه را با قیمتی مناسب‌تر خرید می‌کند. وی خاطرنشان کرد: اگر کشوری مانند ترکیه مستقیماً بخواهد از چابهار خرید کند باید هم هزینه حمل و نقل بدهند و هم با مطرح شدن موضوع صادرات عملاً بازار شارژ شده و ممکن است قیمت‌ها نیز تکان بخورد. لذا در بازار تهران این محصول را خرید می‌کنند.

رئیس اتحادیه باغداران توضیح داد: جالب این است که گاهی ترکیه برندهای خود را روی آن زده و هندوانه ایرانی را به عنوان محصول خود به کشورهای دیگر صادر می‌کند. شادلو تصریح کرد: هندوانه تنها محصول کشاورزی ما نیست که توسط ترکیه خریداری شده و به اسم این کشور به دیگر کشورها صادر می‌شود بلکه محصولات دیگری از جمله کیوی، صیفی‌جات و سبزی‌جات هم توسط ترکیه به کشورهای دیگر فرستاده می‌شود.
طی چند سال اخیر به دلایلی چون جنگ در خاور‌میانه و همچنین در تحریم قرار گرفتن چندین کشور در منطقه، تقاضا برای خرید محصولات کشاورزی ایران با رشد مواجه شده است و همین امر نارسایی‌هایی را در تنظیم بازار داخلی کشو ر رقم زده است.
بر اساس این گزارش، طی بیش از یک سال اخیر مواردی چون تحریم، سرما، عدم برنامه‌ریزی، صادرات بی‌ضابطه، احتکار، دلال‌بازی و ناتوانی مدیران جهت تنظیم بازار علت گرانی میوه و صیفی‌جات عنوان شده است، این در حالی است که با گشوده شدن پنجره‌های جدید جهت صادرات محصولات کشاورزی بیم آن می‌رود که ضمن افزایش قیمت محصولات کشاورزی در داخل کشور، زمینه افزایش تولید محصولات کشاورزی آب بر در کشور نیز ایجاد شود و به نوعی بحران آب در کشور بیش از پیش بغرنج‌تر شود.
از این رو به نظر می‌رسد که به دلیل شکنندگى ساختارى و بى‌برنامگى بازار، ممکن است که صادرات بدون برنامه باعث آشفتگى بازار داخلى شود، اما اگر برنامه‌ریزى صحیح وجود داشته باشد ارز زیادى نصیب کشور خواهد شد.

 

همچنین ببینید

کنترل و درمان استرس با طب سنتی

کنترل و درمان استرس با طب سنتی استرس و مشغله های این روزهای مردم جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *