صفحه اصلی / اسلاید شو / نابودی بیش از 300 هزار کتاب در ترکیه

نابودی بیش از 300 هزار کتاب در ترکیه

نابودی بیش از 300 هزار کتاب در ترکیه

خات نیوز- با توجه به اطلاعات ارائه‌شده از سوی وزارت آموزش و پرورش ترکیه، از زمان کودتای نافرجام سال 2016 ترکیه تاکنون بیش از 3000 هزار کتاب از مدرسه‌ها و کتابخانه‌های این کشور حذف و نابود شده است.

به گزارش خات نیوز، ضیا سلچوک وزیر آموزش و پرورش ترکیه هفته گذشته اعلام کرد 301,878 کتاب در راستای برخورد جدی دولت با هرگونه آثار مرتبط با «فتح‌الله گولن» در ترکیه نابود شده است. دولت ترکیه فتح‌الله گولن را مسبب اصلی کودتای نافرجام سال 2016 می‌داند، این در حالی است که گولن هرگونه دخالت در ماجرای کودتا را رد کرده است.

آمار کتاب‌های نابودشده‌ ترکیه برای اولین‌بار توسط روزنامه مشهور «حریت»‌ و با چاپ تصاویر کتاب‌های سوزانده‌شده اعلام شد.

روزنامه ترکیه‌ای بیر گون در دسامبر سال 2016 اعلام کرد، یک میلیون و 800 هزار کتاب درسی به دلیل آن‌که کلمه پنسیلوانیا در آن‌ها به کار برده شده است نابود شده‌اند و پس از ایجاد تغییرات، دوباره به چاپ رسیدند. «‌پنسیلوانیا»‌ جایی است که «‌فتح‌الله گولن» در آن تحت تدابیر امنیتی زندگی می‌کند. نام خیابان‌هایی از آنکارا که «گولن» نام داشت نیز تغییر داده شده‌اند.

انجمن «پن انگلیسی» در سال 2018 در گزارشی اعلام کرد، در مجموع 300 رسانه و ارگان‌های انتشاراتی تعطیل شده‌اند،‌ 80 نویسنده تحت بازجویی قرار گرفته‌اند و آثارشان بررسی شده است و 5,823 استاد دانشگاه از 118 دانشگاه‌ دولتی محروم شده‌اند. این گزارش به بحران آزادی بیان در ترکیه نیز اشاره داشت.

انتهای پیام/ گاردین

همچنین ببینید

مهمترین عناوین خبری روزنامه های ترکیه

مهمترین عناوین خبری روزنامه های ترکیه قلیچداراوغلو قوۀ قضاییه ترکیه را بدلیل سیاسی شدن مورد انتقاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *