صفحه اصلی / ترکیه / آنکارا / نرخ تورم ترکیه کاهش یافت

نرخ تورم ترکیه کاهش یافت

نرخ تورم ترکیه کاهش یافت

خات نیوز- متوسط شاخص بهای مصرف‌کننده ترکیه تا پایان ماه مارس با ۰.۳۴ درصد کاهش در مقایسه به ماه فوریه به ۱۹.۴۳ درصد رسیده است. طی یک دهه اخیر کمترین نرخ تورم ترکیه مربوط به مارس ۲۰۱۱ با تورم ۳.۹۹ درصدی و بیشترین تورم نیز مربوط به اکتبر ۲۰۱۸ با تورم ۲۵.۲۴ درصد بوده است.

طی برنامه اقتصادی جدید اعلام شده توسط ترکیه، دستیابی به تورم ۱۵.۹ درصدی در سال ۲۰۱۹، تورم ۹.۸ درصدی در سال ۲۰۲۰ و تورم ۶ درصدی در سال ۲۰۲۱ هدف‌گذاری شده است. برات آلبایراک – وزیر دارایی و خزانه‌داری ترکیه – اخیراً اعلام کرده بود نرخ تورم ترکیه با توجه به برنامه جدید دولت تا پایان ماه سپتامبر امسال تک رقمی خواهد شد.

آلبایراک در همین رابطه گفت: انتظارات تورمی بر سطح تولیدات، مصارف، نرخ بهره و رقابت‌پذیری محصولات ترک در سطح جهانی اثر منفی گذاشته است. به همین دلیل یکی از اولویت‌های ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی است. ترکیه گام‌های لازم برای تقویت سیستم اقتصادی خود را بر خواهد داشت و دولت با همکاری بانک مرکزی سیاست‌های پولی را به وضعیت عادی باز خواهد گرداند.

ماه گذشته بانک مرکزی ترکیه اعلام کرده بود پیشرفت‌هایی در شاخصهای تورمی حاصل شده است. این بانک در بیانیه‌ای اعلام کرد: ریسک بر سر ثبات قیمت‌ها رو به کاهش است و بانک سیاست‌های لازم را تا زمان دستیابی به چشم‌انداز تورمی با ثبات ادامه خواهد داد. این بانک از همه ابزارهای در دسترس برای رسیدن به هدف ثبات قیمت‌ها استفاده خواهد کرد.

منبع خبر

همچنین ببینید

از جسمتان قدردانی کنید 

از جسمتان قدردانی کنید  جسمتان یکی از مهمترین ابزارهای حمایت از رسالت زندگی الهی شماست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *