صفحه اصلی / ترکیه / هزینه و شرایط زندگی در ترکیه

هزینه و شرایط زندگی در ترکیه

هزینه و شرایط زندگی در ترکیه

در ترکیه با توجه به انتخاب و بودجه ی خود می توانید مسکن یا خوابگاه مناسبی با توجه به شرایط خود برای زندگی تهیه نمایید. به صورت کلی هزینه مسکن و خوابگاه در ترکیه درمقایسه با ایران پایین تر می باشد. حدود هزاران دانشجو در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول ، آنکارا ، ازمیر و…زندگی خوابگاهی و دانشجویی دارند. با توجه به کیفیت خوابگاه ها وآپارتمان ها از نظر امکانات و موقعیت محل زندگی هزینه ها متفاوت می باشد.
شما می توانید در صورت تمایل در خوابگاه سکونت نمایید. بیشتر دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان غیر بومی خود خوابگاه اختصاص داده اند. خوابگاه های دولتی عموماً شامل اتاق های یک –دو و چهار نفره می باشند. هزینه ماهیانه این اتاق ها از 40 لیر تا 150 لیر می باشد. خوابگاه های خصوصی نیز با توجه به هر شهر و امکانات دارای هزینه های متفاوتی می باشند. به طور مثال اجاره خوابگاه های تک نفره در استانبول سالانه 6000 لیر است که دارای امکانات اینترنت، نظافت، رستوران و…می باشند و در شهری مانند بورسا هزینه این خوابگاه ها سالیانه 3500 لیر محاسبه می گردد.
درمورد اجاره مسکن نیز با توجه به موقعیت و امکانات (مبله ، …) اجاره ها شهر به شهر متفاوت می باشد. در کشور ترکیه مالکان مسکن غالباً دپوزیت ( رهن )‌ دریافت نمی کنند. برای مثال هزینه یک واحد آپارتمان به مساحت 50 متردرمنطقه نزدیک به دانشگاه جراح پاشا در استانبول 450-650 لیر و در آنکارا همین آپارتمان در یک منطقه متوسط 450-350 لیر است.

 

هزینه ایاب و ذهاب

در ترکیه سیستم عمومی حمل ونقل شامل مترو، اتوبوس، تاکسی، متروباس، دولموش و…می باشد. در اتوبوس ها و مترو معمولاً با استفاده از کارت های اعتباری هزینه 1 لیر تا 3 لیر می باشد و با استفاده از کارت دانشجویی 50 درصد تخفیف در هزینه خرید کارت شامل حال دانشجویان می شود. در تاکسی ها نیز کرایه بر اساس تاکسی متر محاسبه می گردد.

 

مواد اولیه برای پخت وپز

هزینه خرید مواد اولیه برای پخت و پز با ایران برابر است و گاهاً در شهرهای ارزان تر مانند آنکارا و ازمیر این هزینه با توجه به کیفیت و تنوع اجناس در مقایسه با تهران قیمت مناسب تری دارند.

 

 

همچنین ببینید

کنترل و درمان استرس با طب سنتی

کنترل و درمان استرس با طب سنتی استرس و مشغله های این روزهای مردم جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *