صفحه اصلی / اسلاید شو / پذیرش آوارگان سوری

پذیرش آوارگان سوری

پذیرش آوارگان سوری

تراژدی انسانی در مرز ترکیه با سوریه

آوارگان سوری که در مرز ترکیه از سه جهت زیر آتش درگیریها قرار گرفته اند، در پی بستن مرز توسط گروه تفکیری داعش، به سوی سیم های خاردار و منطقه مین گذاری شده هجوم آورده اند.

به گزارش ایرانیان ترکیه، هزاران سوریه ای که از شهرهای ادلب، رقه و حلب به مرز ترکیه متواری شده اند، در زیر گرمای شدید منطقه و در شرایط بسیار دشواری قرار دارند.

ترکیه که پیشتر از پذیرش آوارگان سوری جدید به این کشور ممانعت می کرد، روز گذشته مرز آکچافلعه را برای پذیرش آوارگان سوری باز کرد و بیش از 3500 تن از آوارگان را پذیرفت ولی عناصر داعش که کنترل تل البیض را هنوز در دست دارد، با بستن مرز آوارگان سوری را متواری کرد.

رسانه های ترکیه گزارش داده اند، به دنبال ممانعت داعش، آوارگان به سوی سیم های خاردار و منطقه مین گذاری شده مرز آمده و سعی کردند با عبور از سیم خاردار وارد خاک ترکیه شوند.

بنابر این گزارش، مرزبانان ترکیه در پی این تحول با گشودن بخشی از سیم خاردار، به طور مشروط و با گرفتن عکس و اثر انگشت، آوارگان سوری را به خاک ترکیه قبول می کند. به رغم این گفته می شود هنوز بیش از سه هزار تن در پشت سیم های خاردار برای ورود به ترکیه در انتظار به سر می برند.

روزنامه ملیت نوشته است مردم منطقه زیر آتش درگیری های بین نیروهای کرد اتحاد دمکراتیک سوریه، ارتش به اصطلاح آزاد سوریه و داعش و همچنین بمباران نیروهای ائتلافی به سرکردگی آمریکا قرار دارند و به ناچار به سوی مرز ترکیه متواری می شوند.

ترکیه نگران این است که مرزهای این کشور بعداز داعش به کنترل کردهای سوریه دربیاید.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شنبه گذشته در بازگشت از باکو به خبرنگاران همراه خود در داخل هواپیما گفت: نیروهای حزب اتحاد دمکراتیک سوریه نزدیک به پ.ک.ک تلاش دارند مردم منطقه را خارج کرده ونیروهای خود را جایگزین کنند که این برای ترکیه خطرات امنیتی دارد.

ترکیه در ماه مه میلادی اعلام کرده بود که از پذیرش سوری های جدیدی به خاک خود در منطقه خودداری خواهد کرد ولی از اواخر ماه مه با افزایش شمار آوارگان در یک هفته بیش از 10 هزار سوری را پذیرفت.

شبکه خبری ان.تی.وی نیز از تقویت نیروهای پلیس و نیروهای ارتش ترکیه در منطقه مرزی خبر داده و گزارش داده است نیروهای داعش و ارتش ترکیه برای اولین بار در نقطه صفر مرزی رو در روی هم قرار گرفتند.

این شبکه خبری با پخش تصویری از منطقه مرزی گزارش داد: درحالیکه نیروهای داعش سعی می کنند مردم را به بازگشت به خانه های خود هدایت کنند، آنها دوباره به سوی مرز ترکیه متواری می شوند.

تل ابیض بخشی ازمنطقه «آک چاکاله» بین سوریه وترکیه است که مرکز فرماندهی داعش دراستان رقه ومهم ترین شهر مرزی در اختیار داعش به حساب می آید. به نظر می رسد با سازماندهی مجدد نیروهای کرد، نبرد سنگینی میان آنها و نیروهای داعش در نزدیکی های مرز ترکیه ازسرگرفته است. «تل ابیض» از سال گذشته در کنترل داعش است .

ادعا شده است این شهر دروازه ورود نیروهایی جدید داعش است که از راه ترکیه به خاک سوریه وارد می شوند و به رقه می روند.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011 تاکنون ازطرف ترکیه بیش یک میلیون و 800 هزار پناهنده سوریه پدیرفته شده اند. آوارگان سوری اغلب در محل اسکان پناهندگان زندگی می کنند.

حضور نزدیک به دو میلیون آواره سوری در ترکیه علاوه بر مشکلات امنیتی و اجتماعی هزینه سنگینی نیز بر دوش اقتصاد ترکیه گذاشته است. ترکیه مدعی است شش میلیارد دلار تاکنون هزینه کرده است.

ایرنا

همچنین ببینید

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز خات نیوز- رئیس جمهور ترکیه در پیام تبریکی به مناسبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *