صفحه اصلی / اسلاید شو / پنج برابر شدن صادرات به ترکیه

پنج برابر شدن صادرات به ترکیه

پنج برابر شدن صادرات به ترکیه

خات نیوز- براساس جدیدترین آمارهای مقدماتی که در هفته دوم مردادماه منتشر شده، در سه ماهه نخست 1398 بالغ بر 10 میلیارد دلار واردات و حدود 11.5 میلیارد دلار صادرات کالایی بدون احتساب نفت خام انجام شده است.

به گزارش خات نیوز  براساس این گزارش پنج مقصد عمده صادرات کالایی ایران در فصل بهار به ترتیب چین با رقم 2.6 میلیارد دلار، عراق با 2.4 میلیارد دلار، ترکیه با 2.2 میلیارد دلار، امارات متحده عربی با 925 میلیون دلار و افغانستان با 535 میلیون دلار بوده اند.

مقاصد صادراتی ایران نیز در مدت زمان مشابه نسبت به سال قبل از آن با تغییراتی همراه بوده است. یکی از مهم ترین تغییرات مربوط به جایگاه ترکیه به عنوان مقصد عمده صادراتی ایران بوده است.

معاونت بررسی های اتاق بازرگانی تهران نوشته است: ترکیه که در سه ماهه 1397 در فهرست پنج مقصد عمده صادراتی ایران قرار نداشته، در فصل بهار امسال به جایگاه سوم ارتقاء پیدا کرده است. صادرات کالایی ایران به ترکیه در این مدت نسبت به سال قبل 5 برابر شده و به 2.2 میلیارد دلار رسیده است.

افزایش 5 برابری صادرات بدون نفت خام ایران به ترکیه در حالی توسط گمرک اعلام می شود که براساس آمار ترکیه کل صادرات کالایی همراه نفت خام ایران به این کشور طی 5 ماهه نخست سال 2019 نسبت به مدت مشابه سال قبل 25 درصد کاهش یافته است.

این گزارش می افزاید صادرات ایران به امارات با کاهش 56 درصدی و به افغانستان کاهش 32 درصدی را تجربه کرده اند.

پنج مبدا عمده واردات کالایی ایران نیز در فصل بهار امسال، چین با رقم 2.3 میلیارد دلار، امارات با 1.5 میلیارد دلار، ترکیه با 1.3 میلیارد دلار و آلمان با 514 میلیون دلار بوده اند.

همچنین ببینید

مشارکت راهبردی ترکیه و پاکستان

مشارکت راهبردی ترکیه و پاکستان خات نیوز- رییس جمهور ترکیه در سفری دو روزه وارد اسلام‌آباد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *