صفحه اصلی / اسلاید شو / کاهش ارزش لیر ترکیه

کاهش ارزش لیر ترکیه

کاهش ارزش لیر ترکیه

ارزش پول ترکیه بار دیگر ۱.۵ درصد کاهش پیدا کرد و براین اساس از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، بیش از ۱۱ درصد در مقابل دلار تضعیف شده است.

ارزش پول ترکیه بار دیگر ۱.۵ درصد کاهش پیدا کرد و براین اساس از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، بیش از ۱۱ درصد در مقابل دلار تضعیف شده است.

به گزارش خات نیوز؛ پول ترکیه (لیر)، در ۲۴ ساعت گذشته به دلیل نگرانی از توانایی بانک مرکزی این کشور برای مهار تورم ۲ رقمی و از طرفی هم قدرتمند شدن دلار، ۱.۵ درصد ارزش خود را از دست داد. در همین حال تورم ترکیه در ماه گذشته میلادی به تقریبا ۱۱ درصد افزایش یافت که سقوط لیر در مقابل دلار به این موضوع دامن زده و در سال جاری میلادی لیر بیش از ۱۱ درصد ارزش خود را از دست داده است.

همچنین کاهش بیشتر رتبه بدهی دولتی ترکیه از سوی موسسه اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز» در هفته گذشته هم منجر به وخیم‌تر شدن وضعیت لیر شد. افزایش قیمت‌ها به‌عنوان بیشترین مشکل اقتصادی ترکیه محسوب می‌شود؛ ضمن اینکه نگرانی‌ها در مورد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و حزب AK او در انتخابات پیش رو در بیست‌وچهارم ماه ژوئن روبه افزایش است.

اردوغان به‌عنوان دشمن نرخ بهره شناخته می‌شود و بارها خواستار کاهش هزینه‌های وام‌دهی به‌منظور افزایش رشد اعطای وام و شکوفا شدن اقتصاد ترکیه شده است؛ ضمن اینکه گفته می‌شود که بانک مرکزی ترکیه هم تحت فشار سیاسی است.

بر همین اساس هر لیر در مقابل دلار آمریکا ۴.۲۹۰۱ ارزش خود را از دست داد که پایین‌ترین رقم برای لیر در برابر پول آمریکا محسوب می‌شود؛ اما در نهایت با ۴.۲۳۹۲ لیر کاهش در مقابل دلار آمریکا به کار خود پایان داد و لیر ترکیه یکی از ضعیف‌ترین عملکردهای ارزی را در میان پول‌های موجود در بازارهای نوظهور در سال جاری میلادی ثبت کرده است.

فشار بر روی لیر بازتاب فروش خارجی اوراق قرضه و سهام بانک‌ها است و سوال‌هایی را در مورد اقدامات بانک مرکزی برای مهار تورم مطرح می‌کند. بر پایه این گزارش، هفته گذشته بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را تا بیش از ۷۵ نقطه پایه مورد انتظار افزایش داد؛ اما تحلیل‌گران اعلام کردند که بانک مرکزی به‌منظور مقابله با تورم و حمایت لیر باید نرخ بهره را بیشتر افزایش دهد.

منبع خبر

همچنین ببینید

نرخ ارز و طلا در بازار آزاد استانبول

نرخ ارز و طلا در بازار آزاد استانبول دلار آمریکا و یورو امروز در بازار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *