صفحه اصلی / خبر / فرهنگ / کتابخانه ملی در ترکیه

کتابخانه ملی در ترکیه

کتابخانه ملی در ترکیه

با حمایت نخست وزیر وقت در سال 1946 رجب پیکر هسته اولیه کتابخانه ملی تشکیل شد.این کتابخانه برای مدیریت نشریات وزارت آموزش ملی ایجاد گردید.
مساحت این کتابخانه 39 هزار متر مربع بوده و دارای سه بلوک می باشد.این کتابخانه از سال 1983 به بعد مشغول به ادامه فعالیت های خود می باشد.
بخش های مختلف کتابخانه ملی ترکیه را اطاق های کار، سالن های مطالعه، انبارهای کتاب، سالن های مخصوص نمایشگاه و سمینار، مرکز اطلاع رسانی، کتابخانه گویا، بخش های آرشیو، نقشه، میکروفیلم، عکاسی و چاپخانه تشکیل می دهند. مجموعه مواد موجود در کتابخانه (کتاب و مواد غیر کتابی) بالغ بر 1238210 می باشد که حدود نهصد هزار آن کتاب است. تعداد کارکنان کتابخانه ملی ترکیه بالغ بر 203 نفر می باشد که از میان آنان 34 نفر از رشته کتابداری فرهیخته شده اند.
کتابخانه ملی ترکیه به استادان، پژوهشگران و دانشجویان خدمت می کند (دانش آموزان مدارس حق استفاده از کتابخانه ندارند). دانشجویان برای اینکه بتواند از خدمات کتابخانه استفاده کنند لازم است برگه ای مبنی بر تحصیل در یک دانشگاه ارائه دهند. محققین و استادان خارجی برای اینکه از کتابخانه ملی ترکیه استفاده کنند باید مجوز لازم را از طریق سفارت خود در آنکارا از وزارت فرهنگ ترکیه دریافت دارند.
کتابخانه ملی ترکیه از مجهزترین کتابخانه های ترکیه است و از سال 1987 به این طرف رایانه را به خدمت کتابداری گرفته است. از میان انتشارات این کتابخانه علاوه بر دو کتابشناسی ملی (کتاب- مقاله) می توان به کتاب شناسی انتشارات دولتی و کتابشناسی نوشته های روزنامه های برگزیده اشاره کرد. فهرست مشترک نسخه های خطی ترکیه، فهرست نسخه های خطی کتابخانه کلی، فهرست مشترک آثار چاپی، فهرست مشترک آثار خارجی موجود در کتابخانه های ترکیه از دیگر انتشارات کتابخانه ملی ترکیه می باشند

 

 

ketab khaneye meli turkiye

همچنین ببینید

کنترل و درمان استرس با طب سنتی

کنترل و درمان استرس با طب سنتی استرس و مشغله های این روزهای مردم جهان …

یک نظر

  1. زیبا بود !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *