صفحه اصلی / اسلاید شو / گاز وارداتی ترکیه از ایران

گاز وارداتی ترکیه از ایران

 گاز وارداتی ترکیه از ایران

سفیر ایران در ترکیه گفت ایران و ترکیه به توافق گازی جدیدی نیاز دارند.

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی خبرگزاری آناتولی ترکیه، علیرضا بیگدلی سفیر ایران در ترکیه گفت به علت اختلاف نظر میان ایران و ترکیه در خصوص قیمت گاز، دو کشور به قرارداد گازی جدیدی نیاز دارند.

بیگدلی در مصاحبه با خبرنگاران اقتصادی در آنکارا به سئوالات آنها در خصوص راهکارهای رفع اختلاف نظر میان ایران و ترکیه در خصوص قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه پاسخ داد. وی گفت ترکیه مقدار بیشتری گاز طبیعی از ایران خریداری خواهد کرد و ایران هم تخفیف های ویژه ای را در بخش قیمت گاز صادراتی خود به ترکیه اعمال خواهد کرد. بیگدلی گفت ما این فرمول را پذیرفته ایم اما برای عملی شدن این موضوع باید توافق گازی جدیدی میان ایران و ترکیه امضا شود.

ایران دومین تامین کننده مهم گاز طبیعی مورد نیاز ترکیه است و سالانه بیش از ده میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه ارسال می کند و هزینه هر هزار متر مکعب گاز وارداتی ترکیه از ایران حدود چهارصد و هشتاد و هفت دلار است. ترکیه برای خرید هزار متر مکعب گاز طبیعی از روسیه حدود چهارصد و هجده دلار می پردازد. دولت آنکارا همچنین برای خرید هر هزار متر مکعب گاز طبیعی از جمهوری آذربایجان هم حدود سیصد و چهل دلار می پردازد. این اختلاف قیمت ها باعث شده است که ایران به گرانترین تامین کننده گاز طبیعی مورد نیاز ترکیه تبدیل شود. ترکیه به دفعات به بالا بودن قیمت گاز وارداتی از ایران اعتراض کرده و کاهش قیمت گاز خریداری شده را از ایران خواستار شده است. دولت ترکیه حتی این موضوع را بعنوان پرونده ای در دیوان بین المللی دادگستری مطرح کرده است.

سفیر ایران در ترکیه گفت دو کشور می توانند به پرونده ای که در دیوان بین المللی دادگستری تشکیل شده است اعتراض کنند. اما ایران و ترکیه باید برای رفع اختلاف نظر خود به توافق جدیدی دست بیابند و این توافق هم باید توسط مجالس دو کشور تایید و تصویب شود. برای اولین بار ترکیه در سال دو هزار و پنج در نزد دیوان بین المللی دادگستری علیه ایران شکایتی را مطرح کرد و بعد از بررسی این شکایت دادگاه ایران را به پرداخت نهصد میلیون دلار غرامت و تخفیف شانزده درصدی در قیمت های درج شده در قرارداد میان دو طرف، به ترکیه محکوم کرد.

در سال دو هزار و چهارده هم بار دیگر ایران و ترکیه به علت اختلاف نظر در قیمت گاز با هم به تقابل برخواستند و ترکیه موضوع تخفیف بیست و پنج درصدی قیمت گاز را در دیوان بین المللی دادگستری مطرح کرد.

همچنین ببینید

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز

تبریک رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت نوروز خات نیوز- رئیس جمهور ترکیه در پیام تبریکی به مناسبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *