صفحه اصلی / ترکیه / آنکارا / گسترش روابط ایران و ترکیه

گسترش روابط ایران و ترکیه

گسترش روابط ایران و ترکیه

جلسه مشترک هیئت پارلمانی ایران به ریاست حشمت الله فلاحت پیشه و مسئولان ترکیه به ریاست ایب رئیس مجلس ترکیه در آنکارا برگزار شد.

به گزارش خات نیوز، جلسه مشترک هیئت پارلمانی ایران به ریاست حشمت الله فلاحت پیشه و مسئولان ترکیه به ریاست مصطفی شن تورک نایب رئیس مجلس ترکیه در آنکارا برگزار شد.

فلاحت پیشه در دیدار با نایب رئیس و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ترکیه با اشاره به ظرفیت‌های مشترک ایران و ترکیه با توجه به حسن همجواری گفت : شرایط منطقه ایجاب می کند دو کشور دوست و برادر، ایران و ترکیه بیش از پیش در کنار هم باشند و مشکلات مشترک را برطرف کنند.

وی افزود : این امر در چند سال اخیر در رابطه با حمایت ایران از دولت ترکیه در زمان کودتای نافرجام در این کشور و نقش مهم ترکیه در رفع مشکلات ناشی از تحریم ایران به اثبات رسیده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس کشورمان، همکاری ایران و ترکیه در رفع مناقشات و حفظ تمامیت ارضی سوریه را موثر دانست و تصریح کرد : ایران با در نظر گرفتن دغدغه های ترکیه در سوریه، همواره موضع مشترکی در برابر مخالت ها و تجاوز نظامی بیگانگان از جمله رژیم صهیونیستی به خاک سوریه ، اتخاذ کرده است.

فلاحت پیشه با اشاره به نقش بی‌بدیل شورای راهبردی در سطح سران دو کشور یادآور شد: حجم همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه به ارزش 30 میلیون دلار در سال، به عنوان مهمترین هدف شورای راهبردی دو کشور، باید در دستور کار پارلمان‌ها نیز قرار گیرد و در این زمینه وظایفی به کمیسیون های مجالس دو کشور محول شده است.

در همین حال نایب رئیس مجلس ملی ترکیه هم در این دیدار با تاکید بر حفظ و گسترش روابط ترکیه با جمهوری اسلامی ایران گفت : همکاری های دو کشور در زمینه حل مناقشات منطقه از جمله در سوریه ، فلسطین اشغالی و یمن بسیار موثر بوده و در این زمینه گام های جدی برداشته شده است.

وی با انتقاد از تحریم‌های ناعادلانه آمریکا و متحدان غربی‌اش علیه جمهوری اسلامی ایران، بر حمایت‌ مستمر ترکیه از کشور دوست و برادر در برابر تحریم ها تاکید کرد.

شایان ذکر است در سفر دو روزه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس کشورمان به ترکیه ، موضوعات مختلف سیاسی و امنیتی و بررسی راهکارهای توسعه همکاری های اقتصادی در راستای تحقق هدف‌گذاری تجارت 30 میلیارد دلاری در سال میان دو کشور ، در جلسه کمیسیون مشترک امنیت ملی ایران و ترکیه مطرح و در این زمینه تصمیماتی اتخاذ شد.

همچنین ببینید

عملیات پلیس ترکیه علیه عناصر داعش

عملیات پلیس ترکیه علیه عناصر داعش نیروهای امنیتی ترکیه طی عملیاتی در آنکارا ۱۸ فرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *