صفحه اصلی / ترکیه / استانبول / ​زیان صنعت خودرو ترکیه از کرونا

​زیان صنعت خودرو ترکیه از کرونا

​زیان صنعت خودرو ترکیه از کرونا

اقتصاد ایران: صنعت خودروی ترکیه ۵ میلیارد دلار به خاطر عالم گیر شدن ویروس کرونا زیان می بیند.

به گزارش خات نیوز، ویروس کرونا باعث شده است که صنعت خودروی ترکیه از تولید خودرو به ارزش ۵ میلیارد دلار (۴٫۵۹ میلیارد یورو) در سال جاری میلادی باز بماند. به بیان دقیق تر، روزنامه حریت، به نقل از کمال یازیچی، قائم مقام رئیس هئیت مدیره انجمن صنعت تأمین خودرو حمل و نقل تایساد Transport Vehicles Supply Industry Association نوشته است که در سال ۲۰۲۰ ترکیه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از سال ۲۰۱۹ تولید می کند و دلیل آن کاهش شدید تقاضا، هم در وطن و هم در بازارهای خارجی است.

یازیچی می گوید فقط ۳ میلیارد دلار از این زیان را صنعت تأمین قطعه متحمل می شود که دلیل آن کاهش فروش داخلی و صادرات است.

انجمن یاد شده [تایساد] ۴۵۰ عضو دارد که یک سوم آن تولید خود را از ماه آوریل متوقف کرده اند. حالا بخشی از این اعضا تولید خود را از نو آغاز کرده اند و عده ای دیگر هم از ۱۵ اردیبهشت آغاز می کنند.

آمار و داده های انجمن صادرات خودروی اولوداغ Uludag Automotive Exporters’ Association (OIB) نشان داده است صادرات فصل اول سال جاری میلادی ۱۰ درصد کاهش یافته و به ۶٫۹۸ میلیارد دلار رسیده است. در ماه مارس صادرات ترکیه ۲۸٫۵ درصد کاهش یافت و به ۲٫۱ میلیارد دلار رسیده است.

اویاک رنو و مان ترکیه از روز دوشنبه (۸ اردیبهشت) تولید را شروع کرده اند و بعد از آنها آنادولو ایسوزو، هوندای ترکیه، هیوندایی آسان، کارسان، مرسدس بنز، اتوکار و ترک تراکتور تولید را از سر گرفتند.

فورد اتوسان و توفاژ از ۱۵ اردیبهشت به تولید باز می گردند. اما تویوتا تا ۲۱ اردیبهشت صبر خواهد کرد.

شرکت های تأمین کننده در ازمیر و اکسارا هم از ۲۰ آوریل (دوم اردیبهشت) به کار بازگشته اند.

از دلایل اصلی زیان صنعت خودروی ترکیه، پایین آمدن تقاضا در بازار اتحادیه اروپا است. بر اساس آمار انجمن سازندگان اتومبیل اروپا ACEA، فروش در اروپا در فصل اول سال ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶٫۳ درصد کاهش یافته و به ۳٫۵۴ میلیون دستگاه رسیده. بزرگترین زیان را هم ایتالیا با ۳۵ درصد کاهش و فروش ۳۴۷,۱۹۳ دیده است. بعد از ایتالیا فرانسه با ۳۴٫۱ درصد کاهش مقام دوم را دارد.

منبع خبر

همچنین ببینید

عملیات پلیس ترکیه علیه عناصر داعش

عملیات پلیس ترکیه علیه عناصر داعش نیروهای امنیتی ترکیه طی عملیاتی در آنکارا ۱۸ فرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *