آخرین نظرسنجی همه پرسی ترکیه

 آخرین نظرسنجی همه پرسی ترکیه

خات نیوز- بر اساس یک نظرسنجی، حامیان اصلاح قانون اساسی ترکیه 51 درصد از آرا را در همه پرسی یکشنبه هفته آینده این کشور در اختیار دارند.

به گزارش خات نیوز بر اساس یک نظرسنجی که روز پنجشنبه منتشر شد، 51 درصد از ترک ها در همه پرسی یکشنبه هفته آینده به تغییر قانون اساسی و اعطای اختیارات گسترده به رجب طیب اردوغان رأی مثبت خواهند داد.همه پرسی روز یکشنبه درباره بزرگترین تغییر در ساختار اداره ترکیه مدرن از زمان تأسیس این کشور در 100 سال اخیر تصمیم گیری خواهد کرد. بر این اساس، نظام ریاست جمهوری جای نظام پارلمانی را خواهد گرفت.به گزارش العالم، بر مبنای نظرسنجی مرکزGezici پنجاه و یک درصد مردم ترکیه از تغییر قانون اساسی این کشور حمایت می کنند و 48.7 درصد از آن ها به تغییرات پیشنهادی اردوغان رأی منفی خواهند داد.این نظرسنجی در روزهای 8 و 9 آوریل با پرسش مستقیم از حدود 1400 نفر در 10 استان ترکیه انجام شد. این مرکز در نظرسنجی هفته گذشته خود، حمایت از تغییرات قانون اساسی ترکیه را 53.3 درصد اعلام کرده بود.نتایج دو نظرسنجی دیگر نیز که روز چهارشنبه منتشر شد، از حمایت 51 تا 52 درصد از ترک ها از تغییر قانون اساسی این کشور حکایت داشت.تبلیغات برای این همه پرسی روابط ترکیه را با برخی از متحدان اروپایی این کشور – نظیر آلمان و هلند — خدشه دار کرده است.

یکشنبه هفته جاری مهلت ترک های ساکن کشورهای خارجی برای شرکت در این همه پرسی به پایان رسید و به گفته اردوغان، در قیاس با موارد مشابه تعداد بیشتری از ترک ها در این همه پرسی شرکت کرده اند. به گفته تحلیلگران، این امر می تواند برای اردوغان خبر خوبی محسوب شود.

منبع خبر

همچنین ببینید

به گزارش خات نیوز

تلف شدن 500 راس دام در حَکّاری ترکیه

تلف شدن 500 راس دام در حَکّاری ترکیه به گزارش خات نیوز در پی بارندگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *