اولین واکنش آمریکا به ادعای غنی‌سازی ۸۴درصدی در ایران

اولین واکنش آمریکا به ادعای غنی‌سازی ۸۴درصدی در ایران

بلینکن در واکنش به سوالی درباره ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده تا ۸۴ درصد در ایران، اظهار داشت: «ما با آژانس تماس می‌گیریم تا اطلاعات تکمیلی در مورد آنچه درباره غنی‌سازی اورانیوم در ایران گزارش شده را به دست آوریم».

بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه آمریکا به حمایت از ترکیه پس از زلزله ویرانگر ادامه می‌دهد، گفت: «ما به مناطق آسیب‌دیده در ترکیه یک میلیون دلار کمک کرده‌ایم و تا زمانی که لازم باشد به کمک به ترکیه ادامه می‌دهیم. صدها تیم جستجو و نجات و کمک‌های پزشکی را برای زلزله‌زدگان فرستادیم».

خات نیوز–وزیر خارجه آمریکا ضمن تاکید بر لزوم گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، اظهار داشت: «فنلاند و سوئد باید به این ائتلاف بپیوندند. این مسئله، امنیت همه اعضای ناتو از جمله آمریکا و ترکیه را افزایش داده و جدای از مسئله تقویت روابط با آنکارا است».

بلینکن با بیان اینکه آمریکا در مقابله با تهدیدات امنیتی مشترک کنار ترکیه ایستاده، تصریح کرد: «ما با وجود برخی اختلافات سیاسی در کنار ترکیه هستیم. روابط بین ایالات متحده و ترکیه بر اساس اصول دموکراسی و حقوق بشر است و من این موضوع را با همتای ترک خود در میان گذاشتم».

طبق این گزارش، وی ادامه داد: «ما در برخی موضوعات ترکیه اختلاف نظر داریم و صراحتاً در این مورد بحث می‌کنیم. ما نگرانی‌های ترکیه در مرزهای جنوبی خود را درک می‌کنیم و در حال همکاری در این زمینه هستیم».

 

همچنین ببینید

ترکیه از خرید جنگنده «اف-16» آمریکا صرف‌نظر کرد

ترکیه از خرید جنگنده «اف-16» آمریکا صرف‌نظر کرد عضو شورای امنیت و سیاست خارجی ریاست‌جمهوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *