تندیس هایی عجیب و مرموز در ترکیه

تندیس هایی عجیب و مرموز در ترکیه

به گزارش خات نیوز کوه نمرود که هشتمین شگفتی از عجایب جهان محسوب می شود، با ارتفاع ۲۱۳۴ متر در جنوب شرقی ترکیه و در نزدیکی استان «آدی یامان» قرار دارد. گورپشته ای شامل بقعه «آنیتوکوس اول»، از پادشاهان سلسله «کماژن» واقع در این ناحیه، یکی از جاذبه های باشکوه بر جای مانده از دوره اقوام هلن است.

در واقع ما چنین تندیس هایی را بیشتر در مصر باستان دیده ایم اما در کوه نمرود مجسمه های عظیمی وجود دارد که به «آپولون»، «تیچه» «زئوس»، «آنتیوکوس» و «هراکلس»، تعلق دارند. در کنار مجسمه خدایان، مجسمه بزرگی نیز به شکل عقاب و شیر در اطراف به چشم می خورد که ساخت آن ها ریشه در عقاید و افسانه های یونانی-پارسی دارد. یک سری از مجسمه ها نیز نمادی از خدایان باستانی هستند

در میان مجسمه های کوه نمرود، می توان مجسمه هایی از زئوس (پادشاه خدایان)، هرکول (بزرگترین پهلوان یونانی)، آپولو (شخصیت اساطیری یونانی)، میترا (خدای باستانی هندو ایرانی در زمان پیش از زرتشتیان)، هلیوس (خدای خورشید در یونان)، هرمس (فرزند زئوس) و حتی مجسمه آنتیوخیوس اول را دید. در کنار این مجسمه ها یک سری کتیبه های شکسته وجود دارد که اصل و نسب پادشاه آنتیوخیوس در آن ها به تصویر کشیده شده است و اجداد پدری و مادری او را نشان می دهند. در بخش غربی کوه نمرود نیز یک سری مجسمه وجود دارد که سرهایشان به اندازه مجسمه های شرقی آسیب ندیده اند و بازدید از آن ها هم حتما برایتان جالب خواهد بود.

آژانس خبری ترکیه

همچنین ببینید

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود.

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود.

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود. خات نیوز – شرکت هیات بلندپایه وزارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *