تهران به استانبول؛ بدون توقف

تهران به استانبول؛ بدون توقف

خات نیوز- آگهی‌های مربوط به تور‌های چند روزه شهر استانبول برای دریافت واکسن کرونا در فضای مجازی در حال جولان هستند. استقبال از این تور‌ها می‌تواند شرایطی را دامن بزند تا تقاضای سفر به استانبول برای تزریق واکسن بالا برود. نتیجه این وضعیت جز سوداگری بیشتر سودجویان چه ماحصل دیگری دارد؟

تهران به استانبول؛ بدون توقف

به گزارش خات نیوز- بیماری کرونا در ایران همچنان قربانی می‌گیرد و زندگی ایرانیان تا رسیدن به روال عادی فاصله‌ای نامشخص دارد. اگر چه اقدام‌ها برای خرید و تهیه واکسن صورت اجرایی به خود گرفته و آزمایش واکسن تولید داخل هم آغاز شده، اما باز برای بسیاری از مردم این موضوع یک چالش حل نشده باقی مانده است.

در چنین اوضاعی که دریافت واکسن کرونا به خواسته عمومی جامعه بدل شده شماری از مردم راه چاره را در فراسوی مرز‌ها دیده اند و برای پیدا کردن واکسن کشور‌های همسایه را کندوکاو می‌کنند.

همین باعث شده تا طی چند ماه اخیر آگهی‌هایی در رابطه با تور‌های مسافرتی چند روزه به چند شهر در بعضی کشور‌های همسایه فضای مجازی را به خود مشغول کند.

مسوول یک آژانس مسافرتی و جهانگردی درباره امکان حضور افراد مبتلا به بیماری کرونا در تور تهران-استانبول به میزان می‌گوید: اگر شما تور را هم رزرو کنید وقتی تست پی سی آر مثبت باشد کلا پرواز و اقامت همه سوخت خواهد شد. البته هزینه‌ها به مسافر برگردانده می‌شود. اما امکان رفتن به این مسافرت وجود ندارد. برای فرودگاه نتیجه آزمایش پی سی آر مسافران مهم است.

برای گرفتن پاسخ مثبت پافشاری بیشتری می‌کنیم. جواب، اما همان است که بود: باید حتما تست پی سی آر افراد منفی باشد تا بتوانند با این تور به استانبول بروند. اگر تست کرونای فردی مثبت باشد نمی‌تواند در این تور مسافرتی حضور پیدا کند. البته برای افرادی که تستشان مثبت باشد اگر بخواهند ما کار‌های رزرو را برای این افراد انجام می‌دهیم، اما در صورت منفی نبودن جواب پی سی آر برای پرواز امکان سوار شدن به هواپیما را ندارند. باید جواب آزمایش پی سی آر کاملا منفی باشد. این امکان به هیچ عنوان وجود ندارد.

اما آیا آنگونه که در آگهی تبلیغات بعضی از تور‌های مسافرتی آمده کسانی که با چنین تور‌هایی به قصد دریافت واکسن کرونا به استانبول می‌روند موفق به تزریق واکسن خواهند شد؟ مسوول آژانس مسافرتی آگهی‌های مربوط به این نوع تور‌ها را نوعی کلاه برداری می‌داند: روش کار به این صورت نیست. خیلی‌ها مسافر را با این شیوه‌ها جذب می‌کنند که به دنبال نخود سیاه بفرستند. اما به این سادگی نیست. در کشوری با جمعیتی تقریبا برابر با ایران که مردم خودشان نیازمند واکسن هستند بعد به گردشگران خارجی واکسن تزریق کنند.

پشت پرده تور یک میلیاردی آنتالیا چه بود؟

اما چه کسانی پشت پرده این آگهی‌های مسافرتی هستند: متاسفانه این سیستمی است که افراد سودجو برای جذب مسافر و گردشگر راه انداخته اند. درواقع می‌خواهند از یک طرف گردشگر جذب کنند و از طرف دیگر بتوانند برنامه‌های مربوط به فروش بلیط تورهایشان را انجام دهند.

مسوول این آژانس جهانگردی فرجام تلاش برای تزریق واکسن در استانبول را تنها انباشته شدن سرمایه و سود بیشتر در جیب تور‌های مسافرتی می‌داند: خیلی از هموطنان ما در این فکر هستند که برای دریافت واکسن به ترکیه بروند. درصورتی که از اساس چنین امکانی وجود ندارد و در آنجا برای هیچ گردشگری چنین چیزی ارائه نمی‌شود. درواقع همه تبلیغاتی که در این خصوص اتفاق می‌افتد دقیقا نوعی کلاه برداری محسوب می‌شود.

از مسوول این آژانس گردشی درباره برگزاری تور چندروزه استانبول توسط این آژانس می‌پرسیم. یک گمانه این است که در شرایط جولان بیماری کرونا انجام چنین سفر‌هایی می‌تواند خطر آفرین باشد. مسوول تور تهران-استانبول، اما نظر دیگری دارد: براساس پروتکل‌هایی که تعریف شده مسافران در هواپیما به صورت یکی در میان خواهند نشست. هتل هم کاملا ضدعفونی خواهد شد؛ بنابراین مشکلی وجود ندارد. از این جهت مسافران این تور هیچ نوع نگرانی نخواهند داشت. علت گرانی بلیط این تور هم همین است که با نصف ظرفیت هواپیما این سفر انجام خواهد شد. مسافران هم کنار هم نمی‌نشینند و از هم فاصله دارند.

آیا محدود ماندن پروتکل‌های بهداشتی در طول سفر و در فضای بسته هواپیما به رعایت فاصله اجتماعی کفایت می‌کند؟ مسوول تور را وا می‌داریم پاسخ روشن تری ارائه دهد. او از شیوه کار دفاع می‌کند: مسافران یکی در میان می‌نشینند و ماسک می‌زنند و پذیرایی‌ها هم حذف شده تا ارتباطی بین مسافران و کارکنان هواپیما ایجاد نشود که از این طریق جلوی انتقال ویروس گرفته شود.

حضور مسافران در محیط هتل امکان خطرآفرینی را با خود به همراه دارد. آیا تمهیدی برای جلوگیری از انتقال ویروس در فضای هتل اندیشیده شده؟ مسوول تور به دفاع از روال کار ادامه می‌دهد: در هتل هم قبل از اینکه اتاق را به مسافر تحویل دهند ضدعفونی انجام می‌شود. برای سرو صبحانه هم وقتی مسافر به میز صبحانه مراجعه می‌کند مثل گذشته نیست که هرکسی یک بشقاب و چنگال بردارد و هر چیزی که میل داشت را خودش بکشد. بلکه این کار را کارکنان هتل بنا به خواست مسافران انجام می‌دهند و به آن‌ها تحویل می‌دهند.

اجتماع مسافران در محیط بسته رستوران هتل هنگام صرف غذا نگران کننده خواهد بود. مسوول تور، اما نگرانی‌ها را بی مورد می‌داند: در رستوران هتل ناهار سرو نمی‌شود مگر اینکه مسافر به صورت اضافه پول غذا را بپردازد و این سرویس را دریافت کند.

انتهای پیام/

همچنین ببینید

به گزارش خات نیوز

بانک مرکزی ترکیه استفاده از ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرد

بانک مرکزی ترکیه استفاده از ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرد بانک مرکزی ترکیه استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *