دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه

گزارش هفتمین نشست و مجمع عمومی انجمن علمی، فرهنگی و آموزشی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه

امسال هفتمین نشست سالانه و مجمع عمومی انجمن با سالروز میلادِ اولین امام شیعیان حضرت علی(ع) و ایام قدردانی ازمعلمان و اساتید ارجمند مصادف گردید. انجمن علمی، فرهنگی و آموزشی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه نیز به نوبه خود این روز های فرخنده را خدمت همه دانش آموزان، دانشجویان پژوهشگران و اساتید محترم و ایرانیان مقیم ترکیه تبریک و تهنیت عرض نموده و برای همه دوستان آروزی موفقیت می نماید. هفتمین نشست سالیانه و مجمع عمومی انجمن در روز دهم اردیبشهت ماه سال نود و چهار در محل هتل آلبا در آنکارا با پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران و در ادامه با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید آغاز گردید.

آقای حقیقی دبیر انجمن ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و دوستان عزیز، اهداف این نشست را اینگونه اعلام کرد: ارائه گزارش سالیانه، و برنامه های آتی انجمن در قسمت اول برنامه، در قسمت دوم پرسش و پاسخ در مورد مسایل حقوقی و سایر مواردی که در راستای ثبت رسمی انجمن پیش آمده و پاسخگویی اعضای شورای مرکزی و وکیل محترم انجمن جناب آقای اسدی.

در ادامه آقای صفایی دبیر سابق انجمن که در شش ماهه اول دوره فعالیت انجمن مدیریت را بر عهده داشتند گزارش خویش را ارائه کردند. وی با اشاره به بلوغ تشکیلاتی انجمن در این دوره، اعلام کردند که: ابتدای فعالیت مصادف گردید با دوره تابستان که فعالیت انجمن با توجه به حضور دانشجویان در میهن مان آهنگ کندی پیدا می کند، اما با شروع سال تحصیلی مقدمات کارهای اصلی فراهم گردید، چهار برنامه مهمی هست که انجمن ملزم به اجرای آن می باشد و یکی از آنها مراسم روز دانشجو و دیگری برگزاری کنفرانس سالانه می باشد، در راستای برگزاری کنفرانس صحبت های اولیه با جناب دکتر صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی انجام گردید و سپس قراردادی بین دانشگاه و انجمن منعقد گردید که تعهدات متقابلی را شامل می شد. در این راستا تمام مراحل مختلف اجرای برنامه ها نیز با نظارت بازرس محترم انجام گردیده است. ایشان با سپاسگزاری از دانشجویان حاضر درجلسه از همه آنان به خاطر حضور در نشست و پیگیری مطالبات خود از منتخبینشان تشکر و سپاسگزاری نمود.
3
در مورد شش ماهه بعدی جناب آقای حقیقی دبیر فعلی انجمن گزارش خود را ارائه نمودند، وی با اشاره به حضور بی سابقه دانشجویان و ارسال بیش از سیصد و پنجاه مقاله به دبیرخانه همایش، گفت: با تمامی کم و کاستی که از نظر بودجه، انجمن با آن مواجه بود مراسم به نحو احسن برگزار گردید و همه دانشجویان تفاوت های این مراسم را با سالهای گذشته احساس کردند، وی در ادامه به برگزاری نمایشگاه هنری در مرکز هنرهای معاصر آنکارا که مصادف بود با ایام دهه فجر و همچنین از استقبالی که هم دانشجویان و ایرانیان مقیم آنکارا و و هم هنرمندان از این نمایشگاه به عمل آورده بودند اشاره کرد. در مورد کنفرانس سالیانه انجمن نیز وی افزود: این اولین بار بود که انجمن با همکاری یک دانشگاه از ایران اقدام به برگزاری کنفرانس مشترک علمی نمود که این اقدام هم برای انجمن و هم کشورمان برکاتی را در پی داشته و خواهد داشت و همچنین سنت حسنه ای است که باعث ارتباط هر چه بیشر متخصصین و دانشجویان با فضای علمی داخل کشور می گردد.
ابراهیم حقیقی در ادامه با اشاره به مسایل بعد از کنفرانس که منجر به تاسیس رسمی و ثبت انجمن در کشور ترکیه گردید از وکیل انجمن در خواست کرد که همه مراحل قانونی ثبت انجمن را به سمع دوستان حاضر در جلسه برسانند.

آقای اسدی وکیل انجمن ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در جلسه، افزودند: تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه از سال ۸۶ یک نهاد غیر رسمی را تاسیس کردند و با توجه به حمایت های مادی معنوی سایر نهاد های رسمی توانستند کار های مهمی را در زمینه های مختلف انجام دهند، روابط بین داشنگاههای ایرانی و کشور مقیم و برگزاری همایش های علمی، نمایشگاههای فرهنگی و هنری که من نیز شخصا در چند مورد حضور داشتم، اما یک نکته ای که فراموش شده بود مساله کشور مقیم بود، این یعنی فراموشی قوانین و حقوق کشور مقیم، آقایان حقیقی و صفایی با تماسی که با بنده گرفتند ضمن تشریح این موضوع که وضعیت خاصی به وجود آمده و وزارت کشور ترکیه ضرب الاجلی تعیین کرده برای ثبت و تاسیس رسمی انجمن، البته که چون نهاد غیر رسمی انجمن فعالیت ها و مناسباتش بدون زیر ساخت حقوقی کشور مقیم و بدون اطلاع انجام می شده می توانست بار حقوقی مجرمانه نیز داشته باشد، چنان که بعد از کنفرانس مسئولین وزارت کشور ترکیه با ورود به انجمن و گرفتن کارت های شناسایی دوستان و یک سری مدارک مربوط به انجمن سعی در برخود قانونی با انجمن سابق داشتند. ایشان افزودند: هر فعالیتی بایستی ثبت گردد و همه انجمن ها در ترکیه در این راستا فعالیتهای خویش را به طور حقوقی پیگیری می کنند. در این راستا با کنسول محترم نیز جلسه ای برگزار کردیم، خیلی سریع و نسبت به ضرب الاجل تعیین شده شروع به فرایندهای قانونی نموده و انجمن را ثبت قانونی نمودیم و اساسنامه انجمن را بنده با توجه به موارد رایج در قانون انجمن های ترکیه و در راستای اصول قوانین اساسی ترکیه که فعالیتهای سیاسی و دینی رابرای انجمن ها غیر قانونی اعلام کرده، تنظیم نمودم که در صورتی که غیر از این باشد خلاف قوانین ترکیه و مطابق با قوانین برخود خواهد شد که من این موضوع را به اعضای هیئت موسس اعلام نمودم. این اساسنامه نیز تعدادی از بندهایش با انطباق با اهداف اساسنامه انجمن قبلی و مشورت با نهادهای رسمی داخل کشور تنظیم گردید، با توجه به قوانین، گزارش های شش ماهه و یک ساله با توجه به دفاتر رسمی انجمن تنظیم خواهد گردید و به وزارت کشور ترکیه ارائه خواهد شد، چرخه مالی انجمن و سایر موارد، تا اینکه هر سال وزارت کشور فعالیت های انجمن را تائید نماید.

وی در راستای پرسش یکی از دانشجویان نسبت به مواد اساسنامه انجمن قبلی افزودند که ماده ۲۶ اساسنامه انجمن جدید به تاکید اشاره می کند که هر گونه فعالیت دینی و سیاسی در این انجمن ممنوع است به لحاظ قانونی و این انجمن به نفع جامعه و نهاد های مدنی عمل می کند و هیچ گونه اهداف اقتصادی نیز نخواهد داشت، عضویت در این انجمن به طور رسمی خواهد بود و هر عضو قبلا با ارسال مدارک خود در خواستی از انجمن نسبت به عضویت وی در انجمن به عمل خواهد آورد بعد طی یک ماه انجمن ملزم به عضویت و یا عدم عضویت فرد متقاضی می باشد، وی اشاره کرد که با توجه به امکان ها و مزایایی که انجمن ها در ترکیه دارند ، صلاحدیدمان در رعایت قوانین موضوعه می باشد. در پاسخ یکی از دوستان که فرمود چرا اعضای هیئت موسس تغییر ننمودند، وی اشاره کرد: اول اینکه با استعلام از سفارت و نهاد های ایرانی افراد هیئت موسس اعضای منتخب شورای مرکزی انجمن و یا عضو کارشناس انجمن می باشند،و ما نیز با توجه به مشروعیتی که این افراد داشتند و منتخب دانشجویان بودند و همچنین تائید نهاد های دیگر و ضرب الاجل تعیین شده اقدام به تاسیس و ثبت انجمن نمودیم. وی افزود طی یک هفته ای که شرایط جدید بوجود آمد همه هدفشان سر پا نگه داشتن انجمن بود که به نوعی در این راه نیز موفق عمل نمودیم، البته که فعالیت های سابق انجمن که هیچ منافاتی با قوانین ترکیه نداشت، در نگاه مثبت وزارت کشور ترکیه به انجمن و تائید جواز فعالیت انجمن تاثیر گذاربود. اما فعلا این هیئت موسس به عنوان هیت اجرایی انجام وظیفه خواهند نمود تا زمان انتخابات که این نیز فرایند خاص خود را دارد. یکی از دانشجویان درسئوالی از فرایند انتخاب اعضای جدید و انتخابات در انجمن تازه تاسیس پرسیدند که آقای اسدی درپاسخ ایشان گفتند: این انجمن نوزاد هست، تازه تاسیس شده و هیچ بیلان کاری و مالی و عملکردی ندارد، بایستی طی شش ماه آینده بیلان کاری و گزارشات فعالیت های مختلف و برنامه ها به طور منظم به وزارت کشور ترکیه ارسال گردد، عضو گیری منظم انجام گیرد و سپس طی درخواستی از وزارت کشور منوط به برگزاری انتخابات شورای مرکزی، با تائید وزارت کشور ترکیه مجوز این انتخابات داده شود. وی مدت زمان این فرایند ها را شش ماه و در پایان مهلت ارائه گزارشات به وزارت کشور ترکیه، اعلام کرد، همه اعضای رسمی، هم می توانند عضو انتخاب کننده و هم عضو انتخاب شونده باشند.

انتخابات در پایان سال میلادی با ارائه گزارش به وزارت کشور و اخذ مجوز می تواند انجام شود. در واقع با توجه به اساسنامه قبلی انتخابات رایج سالانه کمتر از شش ماه به تعویق انداخته شده، اما در نظر داشته باشیم که هم فعالیتهای فعلی و هم برنامه انتخابات با قوانین و اساسنامه جدید قابل اعمال است، یعنی نمی توان خارج از قوانین اساسنامه فعلی فعالیت نمود که اگر چنین باشد مطمئنا با نظارت های مکرر و منظم وزارت کشورترکیه این مقوله به عنوان عدول از اهداف و اساسنامه تلقی شده و تبعات قانونی آن شامل حال انجمن خواهد بود. وی اشاره کرد تا زمان برگزاری انتخابات مسئولیت قانونی انجمن با اعضای هیئت موسس خواهد بود و آنها در قبال اجرای اساسنامه مسئول می باشند.

در پایان جلسه از میهمانان پذیرایی به عمل آمد و اختتام جلسه توسط آقای حقیقی اعلام گردید و دانشجویان حاضر در جلسه اقدام به ثبت نام رسمی در دفتر اعضا نمودند.
لازم به توضیح است اعضای هیات موسس انجمن علمی، فرهنگی و آموزشی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه با شماره ثبت ۰۹۱-۱۱۹-۰۶ به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر میباشد:
۱- مسعود افشانی-۲- علی پاشایی-۳- ابراهیم حقیقی-۴- سهیل خودکار-۵- حسین زمانلو-۶- فراز صفایی-۷- جهانگیر قلی پور

daneshjuyan

همچنین ببینید

کنترل و درمان استرس با طب سنتی

کنترل و درمان استرس با طب سنتی استرس و مشغله های این روزهای مردم جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *