راه‌کار سالمندان ترکیه برای مواجه با کرونا

راه‌کار سالمندان ترکیه برای مواجه با کرونا

خات نیوز- سبدهای آویزان از پنجره: راه‌کار سالمندان ترکیه برای مواجه با کرونا

به گزارش خات نیوز بیشترین قشر جان‌باختگان کرونا در ترکیه سالمندان هستند و دولت ترکیه در اقداماتی سخت‌گیرانه خواهان ماندن آنها در خانه شده است.
این در حالیست که در هفته‌‌های گذشته بسیاری از سالمندان درخواست مقامات را نادیده گرفته و در پارک‌ها تجمع کردند.
در گزارشی به وضعیت سالمندان ترکیه در میانه بحران کرونا پرداخته است.

“یک کیلو موز، لطفا”. یوکسل 83 ساله از کنار پنجره خانه‌اش در طبقه چهارم به خواروبارفروشی کنار یکی از خیابان‌های استانبول سفارش یک کیلو موز می‌دهد و بعد با یک طناب سبدش را پائین می‌فرستد.

سوپری وراج موز را وزن کرده و آنها را درون یک پاکت قرار داده و پول را از درون سبد برداشته و به مشتری بالای ساختمان علامت می‌دهد تا سبد را بالا ببرد.

یوکسل سبد را بالا می‌کشد و مواد غذایی خود را برداشته و به داخل خانه می‌برد.

مقامات ترکیه در روز یکشنبه اعلام کردند افراد بالای 65 سال در دوره شیوع کرونا در خانه بمانند. پس از این هشدار افراد سالخورده در ترکیه اهمیت ویژه‌ای یافته‌اند.

ظفر گندوگدو صاحب سوپر مارکت فریکوی در محله سیسلی استانبول در این باره می‌گوید: پیش از این روزانه 10 مورد سفارش بیرون‌بر داشتیم و این روزها سفارشات ما به بیش از 50 مورد رسیده است.

او گفت: ما نیازهای مشتریان سالمند خود را تامین می‌کنیم. سبدهای آویزان از ساختمان‌ها را پر کرده یا سفارشات را بین ساعات 7 تا 10 شب به در منزل آنها تحویل می‌دهیم.

زینل ازونر قصاب محله سیسلی در استانبول نیز در این باره می‌گوید: هر کاری می‌کنم تا سالمندان از خانه بیرون نروند.
او گفت: آنها همسایگان ما هستند. ما برای آنها در کنار گوشت سفارشی نان یا روزنامه نیز ارسال می‌کنیم.

ترکیه تا روز چهارشنبه (6 فروردین 1399) از مرگ 44 نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا خبر داد. به گفته “فخرالدین کوجا” وزیر بهداشت ترکیه اکثر جان‌باختگان افرادی سالخورده بودند.

وزیر بهداشت ترکیه در این هفته خواستار مراقبت بیشتر از سالمندان شد و گفت: من ارداتمند سالمندان هستم. این جامعه به تجربیات زندگی شما سالخوردگان نیاز دارد. لطفا در خانه بمانید و زندگی خود را به خطر نیندازید.

مقامات ترکیه همچنین دستور تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را صادر کرده‌اند. برخی از مناطق به طور کامل تعطیل شده و برگزاری نمازهای جماعت ممنوع شده است.

قبل از دستور دولت برای ماندن افراد سالمند در خانه، بسیاری از سالمندان از خانه بیرون رفته و در پارک‌ها تجمع می‌کردند.
در شهر جنوبی “آدیامان” برخی از افراد مسن در حال بازی با تاب یا دیگر وسایل سرگرمی کودکان دیده می‌شدند.

برخی از شهرداری‌های ترکیه اقدامات سخت‌گیرانه‌تری را آغاز کردند.

یکی از شهرداری‌های ترکیه با انتشار توئیتی نوشت: ما شما را دوست داریم و چاره‌ای جز این نداریم. این توئیت با تصویری معنا دار منتشر شده که در آن پیرمردی در هنگام ترک خانه با بلدوزهای حفاری شهرداری متوقف می‌شود.

در شهر ادیرنه در شمال غربی ترکیه پارک‌های شهر با حصار سیمی بسته شدند. در آنکارا نیز طرح رایگان بودن اتوبوس برای سالمندان به حالت تعلیق درآمد.

استر هازان یک زن 70 ساله استانبولی در این باره گفت: این ممنوعیت‌ها باید برای همگان اجرایی شود، نه فقط افراد مسن.
او افزود: در صبح روز قبل برای خرید به مغازه رفتم. من مجبورم از پدر 100 ساله خود مراقبت کنم. اما مغازه‌دار با فریاد از من خواست تا به خانه برگردم. او تهدید کرد که در غیر این صورت با پلیس تماس می‌گیرد.

او با اشاره به احتمال گران‌فروشی فروشگاه‌ها گفت: نمی‌توانم اجناس مورد نظر خود را تلفنی سفارش دهم و ممکن است فریب بخورم. این وضعیت قابل تحمل نیست.

خانم یوکسل که از طریق پنجره خریدهای لازمش را انجام می‌دهد از پنجره خانه‌اش گفت: من بسیار ناراحتم و در خانه گیر افتاده‌ام.
اما همه سالمندان تا این حد ناراحت نیستند. “مهمت اوزکان” 83 ساله نیز از پنجره خانه‌اش گفت: برای دو هفته در خانه هستم و حوصله‌ام سر نرفته است.

او گفت: من در حال تماشا و جمع کردن عکس‌های خانوادگی در 35 تا 40 سال گذشته هستم و با همین خاطرات خود را سرگرم می‌کنم.
منبع خبر

همچنین ببینید

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود.

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود.

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود. خات نیوز – شرکت هیات بلندپایه وزارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *