روزنامه استار ترکیه اعلام کرد ارسال سلاح آمریکایی به کُرد ها همچنان ادامه دارد

روزنامه استار ترکیه اعلام کرد ارسال سلاح آمریکایی به کُرد ها همچنان ادامه دارد

خات نیوزـ روزنامه استار ترکیه در خبری اعلام کرد که سه روز پس از سخنان ترامپ مبنی بر توقف ارسال سلاح به نیروهای کُرد سوریه، یکصد کامیون سلاح از سوی آمریکا به یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) و نیروهای دموکراتیک سوریه (س.د.گ) ارسال شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روزنامه استار در خبری نوشت: سه روز پس از سخنان تلفنی ترامپ با اردوغان و اعلام توقف ارسال سلاح به نیروهای کُرد سوریه، ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی روز گذشته حوالی ساعت 14، بیش از یکصد کامیون سلاح از مرز عراق به شمال سوریه ارسال کرده و به نیروهای ی.پ.گ و س.د.گ تحویل داد.

به نوشته این رسانه، برخی از دولتمردان آمریکایی به ویژه مقامات ارشد وزارت دفاع (پنتاگون) در مصاحبه های خود با شبکه های تلویزیونی و نشریات مختلف، علت تداوم حمایت از متحدین کُرد خود در سوریه را جلوگیری از بازگشت گروه تروریستی داعش به منطقه عنوان کرده اند.

به گزارش خات نیوز و به نقل از خبرگزاری آناتولی، روسای جمهوری ترکیه و آمریکا در گفت و گوی تلفنی جمعه گذشته، ضمن تاکید بر تقویت روابط دو کشور، در مورد مبارزه مشترک با تمامی گروه‌های تروریستی از جمله داعش، پ.ک.ک و گروه گولن به توافق نظر رسیدند.

اردوغان پس از این مذاکره تلفنی عکس مربوط به گفت و گوی تلفنی خود با ترامپ را در توییتر منتشر کرد و نوشت: ‘گفتگوی مفیدی را با آقای ترامپ انجام دادیم.’

بنا به اعلام آناتولی، دو طرف در این گفت و گوی تلفنی بر حمایت از مصوبات شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه و مذاکرات صلح ژنو تاکید کرده و رهبران دو کشور بر لزوم اتمام بحران انسانی در سوریه، صدور اجازه بازگشت آوارگان به خانه های خود و برقراری ثبات در سوریه متحد پاکسازی شده از تروریست ها تاکید کردند.

کاخ سفید نیز با انتشار بیانیه ای درباره گفت و گوی تلفنی ترامپ و اردوغان روسای جمهوری آمریکا و ترکیه اعلام کرد: ترامپ درباره پایان عملیات رقه و گذر به مرحله برقراری ثبات برای ممانعت از بازگشت داعش و توازن مورد انتظار برای حمایت نظامی از شرکای آمریکا در سوریه با اردوغان مذاکره کرده است.

در عین حال وزیر امور خارجه ترکیه نیز در مصاحبه با خبرنگاران، بخش هایی از محتوای این مذاکره تلفنی مهم را تشریح کرد و گفت: رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که از این پس به یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) هیچ سلاحی ارسال نخواهد شد.

مولود چاووش‌اوغلو افزود: ‘ترامپ به صراحت اعلام کرد که دستور داده است از این پس به ی.پ.گ هیچ سلاحی تحویل داده نشود و این فضاحت باید خیلی پیش از این به پایان می رسید.’

خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

همچنین ببینید

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود.

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود.

اجلاس عالی دیپلماسی در آنتالیا برگزار می شود. خات نیوز – شرکت هیات بلندپایه وزارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *