موج جدید کرونا در ایران

موج جدید کرونا در ایران و مهاجرت گسترده پرستاران!

اخیرا سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت ایران در رابطه با موج هشتم کرونا در این کشور اعلام کرد که پیش‌بینی می‌کنند بیشترین آمار ابتلا مربوط به هفته اول بهمن باشد و از اعلام آماده‌باش به مراکز درمانی خبر داد.

به موازات این اظهارات مقام وزارت بهداشت ایران، علیرضا سعادت‌جو، عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری این کشور از کمبود شدید پرستار سخن گفت و تصریح کرد که این مساله، صدمات جبران‌ناپذیری به مراکز درمانی وارد کرده است.

وی، موج مهاجرت، ابتلا به کرونا و جان باختن پرستاران را از جمله دلایلی خواند که باعث کاهش قابل توجه تعداد پرستاران در ایران طی دو سال اخیر شده‌ است.

حمیدرضا عزیزی، معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری نیز درباره آمار مهاجرت پرستاران گفت که این رقم سالانه حدود 2000 نفر و به طور میانگین 200 نفر در هر ماه است.

 

موج جدید کرونا در ایران
موج جدید کرونا در ایران

 

با توجه به پیش‌بینی‌ها درباره موج جدید بیماری کرونا در ایران طی روزهای آینده و موج مهاجرت پرستاران، نگرانی‌ها تشدید شده و این در حالی است که به موازات موج کرونا و موج مهاجرت پرستاران، مساله کمبود دارو نیز به آن دامن می‌زند.

در این رابطه، ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با آناتولی با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از موج جدید کرونا است، از کمبود برخی آنتی بیوتیک‌ها خبر داد.

– موج جدید کرونا در راه است

خسرونیا گفت: متاسفانه کرونا در ایران تمام نشده است و پیش‌بینی می‌شود موج جدید آغاز شود.

وی در ادامه به موضوع کمبود دارو اشاره کرد که طی ماههای اخیر نگرانی‌های بسیاری را برانگیخته و در صورت عدم رفع آن گفته می‌شود به بحرانی شدن روند فوق خواهد انجامید.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران گفت: در حال حاضر برخی آنتی‌بیوتیک‌ها کمیاب شده و با آغاز موج جدید ممکن است کمبود داشته باشیم.

خسرونیا ابراز امیدواری کرد که با شیوع بیماری، سرم و آنتی‌بیوتیک به اندازه کافی وجود داشته باشد.

وی در عین حال افزود: وزیر بهداشت در رابطه با کمبود سرم و آنتی‌بیوتیک‌ گفته‌اند که مشکل را برطرف کرده‌اند.

– پرستاران مهاجرت می‌کنند

این در حالی است که به موازات تشدید نگرانی‌ها از کمبود دارو و روند درمان در موج جدید کرونا، موج مهاجرت پرستاران نیز مطرح است که رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران آن را نگران کننده می‌خواند.

خسرونیا در این رابطه گفت: بیشتر، پرستاران مهاجرت می‌کنند و امیدواریم شرایطی به وجود بیاید که از مهاجرت کادر درمان جلوگیری شود.

– در ایران 50 درصد جامعه پزشکی درآمد زیر خط فقر دارند

وی در ادامه به مهاجرت پزشکان نیز اشاره کرد و علت آن را نارضایتی پزشکان از وضعیت درآمدها دانست.

خسرونیا تاکید کرد که درآمد پزشکان نسخه نویس کافی نیست و گاه مخارج بیشتر است و به همین دلیل اقدام به مهاجرت می‌کنند.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران تصریح کرد که 50 درصد جامعه پزشکی در این کشور درآمد زیر خط فقر دارند و 30 تا 40 درصد هم دارای درآمد معمولی هستند.

همچنین ببینید

ترکیه از خرید جنگنده «اف-16» آمریکا صرف‌نظر کرد

ترکیه از خرید جنگنده «اف-16» آمریکا صرف‌نظر کرد عضو شورای امنیت و سیاست خارجی ریاست‌جمهوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *