موزه‌ای که از استانبول به لندن رفت

موزه‌ای که از استانبول به لندن رفت

موزه معصومیت اورهان پاموک، نویسنده ترکیه‌ای برنده نوبل ادبیات از امروز کار خود را در لندن آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری خات، هواداران انگلیسی کارهای اورهان پاموک رمان‌نویس ترکیه‌ای برنده نوبل ادبیات از امروز می‌توانند «موزه معصومیت» را که برگرفته از رمانی به همین نام است‌، در پایتخت این کشور تماشا کنند.

«موزه معصومیت» در اصل در استانبول بازگشایی شد‌، اما طبق هماهنگی‌هایی که طی سال گذشته انجام شد‌، پاموک نمایشگاهی چندروزه را از این موزه در لندن برپا کرد. این موزه از امروز (چهارشنبه) در «سامرست هاوس» لندن آغاز به کار کرده و تا سوم آوریل برپا خواهد بود.

«موزه معصومیت» در سال 2012 و در ارتباط با رمانی به همین نام از پاموک افتتاح شد. این نخستین پروژه در نوع خود در دنیا محسوب می‌شود. نویسنده «نام من سرخ» یک دهه وقت صرف فراهم آوردن اشیای این موزه کرده است.

«موزه معصومیت» در آپارتمانی قدیمی متعلق به اواخر قرن نوزدهم قرار گرفته و دربردارنده اشیا و یادگاری‌های متعددی است که یادآور لحظه لحظه داستان این رمان و شخصیت‌های آن هستند. داستان «موزه معصومیت» در دهه 1970 و 1980 در استانبول روایت شده است.

موزه معصومیت پاموک
در این نمایشگاه که ورودی هم ندارد، مستند «گرانت جی» که با موضوع همین موزه و با عنوان «معصومیت خاطرات» ساخته شده، به نمایش درمی‌آید. این فیلم در هفتادودومین جشنواره فیلم ونیز اکران شد. این مستند 90 دقیقه‌ای که شامل روایت خود پاموک از ساخت این موزه و نگارش رمانش است، از 29 ژانویه هم در تعدادی از سینماهای لندن به صورت محدود نمایش داده می‌شود.

اورهان پاموک درباره اقتباس سینمایی کتابش گفته است: «معصومیت خاطرات» نسخه سینمایی کتاب «موزه معصومیت» من است. شخصیت‌های اصلی داستان «کمال» و «افسون» در دهه 70 ترکیه رابطه‌ای عاشقانه دارند و بعد شهر گسترش پیدا می‌کند و روایت شاعرانه من، تنها پل موجود بین تخیل و واقعیت می‌شود.

به گزارش تودی زمان‌، برنده نوبل ادبیات 2006 در سال 2012 «موزه معصومیت» را تاسیس کرد. رمان «موزه معصومیت» داستان عاشقانه «کمال» و «افسون» را روایت می‌کند. کمال در طول داستان یادگاری‌های افسون را جمع‌ می‌کند و به آن‌ها تعلق خاصی دارد.

موزه پاموک در سال 2014 عنوان «موزه سال اروپا» را دریافت کرد و در آن 83 جعبه چوبی مربوط به 83 فصل کتاب «موزه معصومیت» قرار دارند. این موزه علاوه بر ارتباطی که با کتاب پاموک دارد، تاریخچه ملموسی است از سه دهه گذشته شهر استانبول.

پاموک در این مکان یادگاری‌هایی را از سال 1975 (زمان شروع رمان) تا رسیدن به زمان حال با محوریت شهر استانبول نمایش داده است.

اورهان پاموک به عنوان یکی از مطرح‌ترین رمان‌نویسان ترکیه، خالق آثاری چون «زندگی نو»، «موزه معصومیت»، «برف»، «کتاب سیاه»، «نام من سرخ» و اثر زندگی‌نامه‌ای «استانبول» است. او اولین رمانش «جودت بیک و پسرانش» را در سال 1982 به چاپ رساند و یک سال پس از آن «خانه خاموش» را منتشر کرد. این نویسنده نوبل ادبیات را در سال 2006 به خود اختصاص داد. پاموک در سال 2003 جایزه «ایمپک دوبلین» را برای «نام من سرخ» دریافت کرد. آثار این نویسنده تاکنون بیش از 11 میلیون جلد در سرتاسر جهان فروش داشته‌ است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

سازمان اطلاعات و پلیس ترکیه ۲ جاسوس ایران را دستگیر کردند

سازمان اطلاعات و پلیس ترکیه ۲ جاسوس ایران را دستگیر کردند

سازمان اطلاعات و پلیس ترکیه ۲ جاسوس ایران را دستگیر کردند خات نیوز-سازمان اطلاعات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *