20 جمله ضروری ترکی برای تجربه سفر به ترکیه

20 جمله ضروری ترکی برای تجربه سفر به ترکیه

خات نیوز- شما به‌راحتی می‌توانید بلیط تهران استانبول را از سایت‌های فروش آنلاین بلیط خریده و سفری فوق‌العاده را آغاز کنید. یکی از موضوعاتی که می‌تواند به بهترشدن سفر شما در استانبول کمک کند این است که کمی زبان بلد باشید. دانستن ترکی به شما کمک می‌کند تا تجربه سفر خود را راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کنید.

20 جمله ضروری ترکی برای تجربه سفر به ترکیه

به گزارش خات نیوز:شهرهای مختلفی دارد که همه آن‌ها زیبایی‌های خاص خود را دارند. استانبول یکی از معروف‌ترین شهرهای ترکیه است که توانسته تجربه موفقی در زمینه گردشگری داشته باشد. امروزه مسافران زیادی از نقاط مختلف جهان به استانبول سفر می‌کنند تا از انواع دیدنی‌های مدرن و تاریخی آن بازدید کنند. سفر به استانبول یکی از سفرهای محبوب برای ایرانی‌ها است و این‌موضوع از تعداد پروازها و تورهایی که به مقصد این‌شهر انجام می‌شوند، مشخص و واضح است. شما به‌راحتی می‌توانید بلیط تهران استانبول را از سایت‌های فروش آنلاین بلیط خریده و سفری فوق‌العاده را آغاز کنید. یکی از موضوعاتی که می‌تواند به بهترشدن سفر شما در استانبول کمک کند این است که کمی زبان بلد باشید. دانستن ترکی به شما کمک می‌کند تا تجربه سفر خود را راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کنید. یادگرفتن برخی جملات ساده و کاربردی این‌کار را برای شما به بهترین شکل انجام می‌دهد.

در این‌مقاله می‌خواهیم 20 جمله ضروری ترکی برای تجربه سفر به استانبول را گفته و معنی آن‌ها را توضیح دهیم. اگر قرار است به استانبول یا دیگر شهرهای سفر کنید یا دوست دارید برخی از جملات پرکاربرد ترکی را یاد بگیرید، این‌مقاله را دقیق و کامل بخوانید و این‌جملات را در دفترچه سفر خود یادداشت کنید.

جملاتی برای شروع مکالمه
اگر بلیط هوایی تهران استانبول خریده‌اید یا با تور به این‌شهر زیبا سفر می‌کنید باید بدانید که فرهنگ و رفتار مردم ترکیه تا حدود زیادی شبیه مردم ایران است. آن‌ها با رفتاری مناسب از مسافران پذیرایی می‌کنند. شما می‌توانند با گفتن برخی از جملات ساده مانند سلام و احوال‌پرسی نظر آن‌ها را به خود جلب کنید. برخی از کلمات مانند بله و خیر نیز می‌توانند کار شما راحت‌تر کرده و تا حد زیادی مکالمه شما را پیش ببرند. برخی از این‌کلمه‌ها را بدانید و این‌کلمات عبارت‌اند از:

بله evet اِوِت
خیر hayir هَیر
سلام merhaba مَرحَبا
لطفا lütfan لطفاً
ببخشید Affedersiniz آفِدِرسینیز
20 جمله ضروری ترکی برای تجربه سفر به استانبول!

برخی از کلمات دیگر مانند دانستن روزها نیز مفید هستند. شما با ارائه این‌کلمات یا متوجه‌شدن آن‌ها در مکالمات تا حد زیادی راحت‌تر خواهید بود. این‌موارد عبارت‌اند از:

امروز Bugün بوگون
دیروز Dün دون
خداحافظ Güle Güle گولَ گولَدر
صبح به خیر Günaydın گونون آیدین
شب بخیر İyi geceler ای گَجِلر
پرسش‌های متداول برای مسافران ترکیه
بعد از خرید بلیط هوایی تهران استانبول بهتر است برای قسمت‌های مختلف سفر خود برنامه‌ریزی کنید. یکی از مهم‌ترین مواردی که بهتر است قبل یا حین سفر درباره آن بیشتر بدانید، کلمات و جملات پرکاربرد هستند. دانستن این‌موارد در سفرهای خارجی لذت سفر شما را از طریق مختلف بیشتر می‌کند. در این‌قسمت می‌خواهیم 10 سوال بسیار مهم را مطرح کنیم که بسیاری از مسافران در سفر خارجی خود به آن‌ها احتیاج پیدا می‌‌کنند. این‌که شما بتوانید حال کسی را بپرسید یا این‌قابلیت را داشته باشید که آدرس کوتاهی را از آن‌ها سوال کنید، قطعا کار شما را تا حد زیادی پیش می‌برد. این‌سوالات عبارت‌اند از:

حال شما چطوره؟ Nasılsını ناسیلسین؟
اسمتان چیست؟ Adınız ne? آدینیز نِ؟
ساعت چنده saat kac ساعات کاچ؟
کجاست؟ ?Nerede نِرِدِ؟
چه کسی؟ Kim کیم؟
چند و چقدر؟ Kaç کاچ؟
چه مکانی تاکسی بگیرم؟ nereden taksi bulabilirim نِرِدِ تاکسی بولابیلیریم؟
کدام بانک نزدیک‌تر است؟ en yakin banka nerdedir این یِکین بانکِ نِردِنیر؟
ایستگاه مترو کجاست؟ Metro istasyonu nerede مترو ایستاسیونو نِرِدِ؟
قیمت آن چقدر است؟ onun fiyati nekadardir اونون فیات نِکَدَر دی؟
دیگر جملات پرکاربرد برای سفر به استانبول
در این‌قسمت نیز می‌خواهیم ده جمله کاربردی را مطرح کنیم که به سفر شما به استانبول کمک کند. برخی از این‌جملات پاسخ سوال‌های قسمت قبل هستند یا حین مکالمات زیادی به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید. شما باید جملات کاربردی برای لحظات حساس مانند وقتی آدرسی را گم کرده‌اید بدانید، تا زودتر مسیر خود را پیدا کنید. این‌جملات عبارت‌اند از:

من ترکی بلد نیستم Ben Turkse Bilmiyorum بِن تورکچا بیلمیوروم
من گم شده‌ام Ben Kayboldum بن کایبولدوم
خوش آمدید Hoş Geldiniz هوش گل دینیز
خواهش می‌کنم Birşey değil بیر شی دی ایل
اگر امکان دارد تکرار کنید Şunu tekraredebilir misiniz شو نو تکرا اد ایبب ایل ایآر میسین ایز
از دیدن شما خوشبختم Tanıştığımıza sevindim./Memnum oldum تانیش تیم میزا سوین دیم /ممنوم اول دوم
متوجه نمی‌شوم Sizi anlamıyorum سیزی آنلامیوروم
من خوبم، متشکرم İyiyim , teşekkür ederim اییم، تشکُر ادِریم
معذرت می‌خواهم Özür dilerim/ Pardon اوزور دیلریم / پار دون
قابل نداشت Bir şey değil , Rica ederim بیر شِی دییل، ریجا اِدِرین
سخن آخر
در این‌مقاله درباره 20 جمله ضروری ترکی برای تجربه سفر به استانبول صحبت کردیم. شما می‌توانید از اپلیکیشن‌ها و کتاب‌های مختلف زیبان برای سفر استفاده کنید، اما دانستن برخی از کلمات و جملات کاربردی کار شما را سریع‌تر می‌کند. تصور کنید می‌خواهید بدانید ایستگاه مترو کجاست و باید این‌جمله را در اپلیکیشن یا کتابی پیدا کنید. قطعا دانستن اصطلاح دقیق و روان این‌سوال کار شما را بسیار آسان‌تر خواهد کرد. شما می‌توانید جملات این‌مقاله را حفظ کرده یا آن‌ها را در دفترچه یا کاغذی بنویسید و همراه خود در سفر داشته باشید.

همچنین ببینید

گفت‌وگوی تلفنی وزرای امور خارجه ترکیه و ایران 

گفت‌وگوی تلفنی وزرای امور خارجه ترکیه و ایران 

گفت‌وگوی تلفنی وزرای امور خارجه ترکیه و ایران خات نیوز- وزیر امور خارجه ایران در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *